AktualnościUkrainazdrowie

Polsce grozi epidemia AIDS. Z Ukrainy przybywają tysiące nosicieli wirusa HIV

Ukraina jest krajem gdzie notuje się najwięcej przypadków HIV/AIDS w regionie. Szacuje się, że jest tam około pół miliona nosicieli tego śmiertelnego wirusa. Do wybuchu wojny notowano nawet 50 nowych przypadków każdego dnia.

Wraz z napływem uchodźców do Polski rośnie zagrożenie epidemią AIDS. Szacuje się, że na Ukrainie około pół miliona osób jest nosicielami tego wirusa.

Mężczyźni którzy mają stwierdzony wirus HIV nie są powoływani do wojska i mogą legalnie opuścić Ukrainę mimo trwającej wojny i mobilizacji.

Polska należała do krajów o jednym z najniższych odsetek zakażonych HIV/AIDS, obecnie sytuacja ta może się gwałtownie zmienić. Krajowa służba zdrowia nie jest przygotowana na taki wzrost. Zapasy leków stosowanych przy wirusie HIV są symboliczne.

Co gorsza obywatele Ukrainy mogą zataić fakt zakażenia. Brak jest dostępu do dokumentacji medycznej osób przybywających z Ukrainy. Nie są oni także testowani w tym kierunku co może skutkować w krótkim czasie wybuchem epidemii w naszym kraju.

Świadomość Polaków na temat HIV jest niewielka. Wraz ze spadkiem ilości przypadków w Polsce zaniechano akcji edukacyjnych i zachęt do testowania się w kierunku HIV.

Przyjmując dane WHO mówiące, że na Ukrainie jest 1,3 proc. zakażonych tym śmiertelnym wirusem można przyjąć, że wraz z uchodźcami do Polski dotarło około 30 tysięcy nosicieli wirusa HIV.

Biorąc pod uwagę fakt, że mężczyźni z HIV/AIDS są zwolnieni z obowiązku wojskowego i mogą opuszczać Ukrainę, liczba ta może być dużo większa. Na większą ilość nosicieli HIV w grupie uchodźców może także wskazywać fakt, że najintensywniejsze walki toczą się w rejonach o najwyższym odsetku zakażonych śmiertelnym wirusem.

Źródło: pp/who

fot.: ilust./WHO

Facebook Comments

Jeden komentarz do “Polsce grozi epidemia AIDS. Z Ukrainy przybywają tysiące nosicieli wirusa HIV

  • No to ” ładnie ” kojarzy mi się to z Koniem Trojańskim …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *