Bezcenne skarby z policyjnego magazynu trafiły do muzeum

Bezcenny archeologiczny skarb odnaleziony przez funkcjonariuszy podlaskiej Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) został zaprezentowany w siedzibie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku. Unikalne artefakty to blisko 50 ozdób kobiecych datowanych na X i XI wiek.

r e k l a m a

W konferencji podczas której zaprezentowano bezcenny archeologiczny skarb wzięła udział prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku, nadinsp. Robert Szewc – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku oraz insp. Piotr Szczepaniak – Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Ozdoby datowane na X i XI wiek w postaci m.in. zausznic, łańcuszków, pierścionków i ozdobnych półksiężyców zostały zabezpieczone podczas wspólnych działań podlaskiej Policji i KAS w połowie września br. w jednym z mieszkań w okolicy Brańska (woj. podlaskie).  W opinii ekspertów z dziedziny archeologii część odnalezionych artefaktów, wywodzących się z kręgu orientalno-bizantyjskiego, należało do bogatej mieszczanki.

źródło: policja.pl

fot. tamże

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *