Biedronki otwarte także w niedzielę. Siec handlowa znalazła lukę w prawie

Od wprowadzenia częściowego zakazu handlu w niedzielę, sieci handlowe starają się go obejść. W niedzielę pracują już niewielkie sklepy udające placówki pocztowe. Nowy sposób na ominięcie prawa znalazła także Biedronka – portugalska sieć supermarketów działająca w Polsce.

r e k l a m a

Częściowy zakaz handlu w niedzielę wprowadzono w Polsce w 2018 roku. Postulowały za tym związki zawodowe. Miało to ograniczyć hegemonię sklepów wielkopowierzchniowych i pomóc małym rodzinnym sklepikom.

Efekt regulacji okazał się znikomy. Małe sklepiki nadal upadają pod presją konkurencji ze strony handlowych gigantów a sieci supermarketów znajdują coraz ciekawsze formy obejścia zakazów.

Pierwszym pomysłem na złamanie zakazów handlu w niedzielę było „przekształcenie” placówek handlowych w pocztowe. Tak działa np. sieć Żabka.

Na nowy sposób obejścia zakazu handlu w niedzielę wpadli właściciele sieci sklepów Biedronka. Jeronimo Martins – właściciel polskich Biedronek podpisał umowę ze spółką Teleopieka Medyczna. W sklepach postawiono urządzenia, w których będzie można zamówić opaskę telemedyczną, a klienci Biedronki dostaną rabat na jej zakup.

W ten sposób Biedronki stały się placówkami medycznymi wyłączonymi z zakazu niedzielnego handlu.

Ostrzegaliśmy od czerwca, że sklepy Biedronki staną się placówkami medycznymi, co będzie prowadziło do ominięcia zakazu handlu w niedziele – powiedział Piotr Adamczak, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Jeronimo Martins Polska w rozmowie z money.pl.

Około 600 sklepów zostało już przygotowanych do pełnienia roli „placówki medycznej” a ich kierownicy dostali polecenie przygotowania niedzielnej obsługi klientów.

Źródło: money.pl/pp

fot. arch.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *