Bursztynowa Komnata. Zaginiony skarb odnaleziony!
Bursztynowa Komnata, arcydzieło sztuki zdobniczej, od dziesięcioleci fascynuje historyków, poszukiwaczy skarbów i miłośników tajemnic. Jej burzliwa historia, od powstania w XVIII wieku po zaginięcie w zawierusze II wojny światowej, do dziś pozostaje jedną z największych zagadek świata sztuki. Gdzie zatem znajduje się Bursztynowa Komnata?
Od Prus do Rosji: Historia Arcydzieła
Komnata została pierwotnie zaprojektowana na początku XVIII wieku dla króla Prus Fryderyka I. Wykonana z bursztynu, złota i kamieni szlachetnych, stanowiła niezwykły przykład barokowego przepychu. W 1716 roku król Fryderyk Wilhelm I podarował ją carowi Rosji Piotrowi Wielkiemu w geście politycznego sojuszu.
Przez kolejne stulecia Komnata zdobiła wnętrza Carskiego Sioła pod Petersburgiem, zachwycając swym blaskiem i misternym wykonaniem. Uważana za „ósmy cud świata”, była symbolem bogactwa i potęgi rosyjskich carów.
Wojenna Zawierucha i Zaginięcie
Wraz z wybuchem II wojny światowej, w 1941 roku, Carskie Sioło zostało zajęte przez wojska niemieckie. Bursztynowa Komnata, zbyt krucha, by ją ewakuować, została zdemontowana i zapakowana do skrzyń. Oficjalnie, ślad po niej zaginął w Królewcu (dzisiejszy Kaliningrad), ówczesnych Prusach Wschodnich.
Hipotezy i Poszukiwania
Od zakończenia wojny, losy Bursztynowej Komnaty pozostają nieznane. Powstało wiele hipotez na temat jej ukrycia:
- Spalona w Królewcu: Najbardziej prawdopodobna teoria mówi, że Komnata spłonęła w wyniku alianckich bombardowań Królewca w 1945 roku. Archiwa wskazują na pożar zamku, w którym mogła być przechowywana.
- Ukryta w bunkrze: Inne hipotezy sugerują, że Komnata została ukryta w jednym z licznych bunkrów lub podziemnych korytarzy w okolicach Królewca lub w innych miejscach na terenie dawnych Prus Wschodnich.
- Zatopiona na statku: Pojawiają się również spekulacje, że skrzynie z Komnatą zostały załadowane na statek, który zatonął na Bałtyku.
Mimo licznych ekspedycji poszukiwawczych, prowadzonych przez historyków, archeologów i amatorów, Bursztynowa Komnata do dziś nie została odnaleziona.
Replikacja i Pamięć
W 2003 roku, po latach pracy rekonstrukcyjnej, w Carskim Siole otwarto zrekonstruowaną Bursztynową Komnatę. Jest to wierna kopia oryginału, wykonana z dbałością o najdrobniejsze detale. Dzięki temu, odwiedzający mogą podziwiać piękno i splendor tego niezwykłego dzieła sztuki.
Podsumowanie:
Losy Bursztynowej Komnaty pozostają jedną z największych nierozwiązanych zagadek XX wieku. Mimo licznych poszukiwań i hipotez, miejsce jej ukrycia wciąż pozostaje tajemnicą. Jednak pamięć o tym arcydziele trwa, a zrekonstruowana Komnata w Carskim Siole przypomina o jego niezwykłej historii i pięknie. Czy kiedykolwiek odnajdzie się oryginał? Czas pokaże. Jedno jest pewne – Bursztynowa Komnata na zawsze pozostanie symbolem zaginionego skarbu, który wciąż rozpala wyobraźnię i inspiruje do poszukiwań.
źródło: red.
fot. ilust.