AktualnościCiekawostkiKulinaria

Ujawniono ceny karpia na święta. Klienci w szoku

Karp na polskim stole wigilijnym to tradycja w wielu domach. W zeszłym roku kilogram tej ryby kosztował od 17 do 22 złotych. Niestety w tym roku cena ta będzie znacznie wyższa o czym informują gospodarstwa rybackie i sklepy.

r e k l a m a

Karp od kilkudziesięciu lat jest stałym elementem polskiego stołu wigilijnego. Jego popularność miała przynieść niska cena i dostępność tej ryby w latach powojennych.

Obecnie karp poza okresem świątecznym nie jest rybą popularną. Jednak grudniowy popyt czyni ją wciąż opłacalną rybą dla hodowców i handlowców.

W ubiegłym roku cena kilograma karpia nie przekraczała 22 złotych. Średnio wyniosła 19,50 złotych za kilogram.

Obecny rok stoi pod znakiem podwyżek cen. Inflacja, wzrost kosztów energii i paliw wpływa na ceny w sklepach. Trend ten nie mógł ominąć karpia.

Jak informują gospodarstwa rybackie oraz sklepy w tym roku cena karpia powinna w okresie przedświątecznym osiągnąć około 30 złotych za kilogram.

Cena ta ma stopniowo rosnąć w grudniu osiągając apogeum około 20 grudnia. Wynika to z kolejnej nietypowej tradycji, czyli zakupu ryby żywej.

Eksperci radzą zaopatrzyć się w karpia już na początku grudnia. Jednak odradza się tradycyjne trzymanie karpia w wannie. Głodzona i trzymana w niesprzyjających warunkach ryba traci większość swoich walorów smakowych i narażona jest na niepotrzebne cierpienia.

Wcześniej przygotowany i zamrożony karp jest dobrą alternatywą na niepotrzebne cierpienie zwierzęcia i wysoką cenę bliżej samych świąt.

Źródło: PP

fot. ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Jeden komentarz do “Ujawniono ceny karpia na święta. Klienci w szoku

  • To że wszystko drożeje w tym karp nie jest dla mnie zaskoczeniem. Zaskoczeniem byłoby gdyby towary zaczynały spadać z cen. ‘taki mamy klimat’.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *