Czworonożni funkcjonariusze na emeryturze [GALERIA]

Trudno sobie wyobrazić realizację niektórych zadań przez Policję bez możliwości wsparcia psów i koni służbowych. Dlatego bardzo ważna jest troska o te zwierzęta po ich przejściu na emeryturę.

r e k l a m a

Od 21 grudnia 2021 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, dotyczące policyjnych psów i koni, które przestają służyć w Policji. Przewidują one, że zwierzęta te pozostają dożywotnio na stanie swojej jednostki, a ich opiekunem w pierwszej kolejności zostaje dotychczasowy przewodnik lub policjant – jeździec. Co ważne Komendant Główny Policji na wniosek opiekunów może zezwolić na objęcie takim samym wsparciem zwierzęta, które odeszły ze służby przed wejściem w życie nowych regulacji, jakim objęte są te, które przechodzą na emeryturę i mają zapewnioną opiekę na mocy ustawy.

Pierwszym psem służbowym, który skorzystał z dobrodziejstwa nowych przepisów był Komik, pies patrolowo-tropiący z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, który z powodu problemów z kręgosłupem, nie mógł już dalej pomagać swoją pracą Policji i 5 stycznia 2022 r. przeszedł na emeryturę.

Po wejściu w życie nowych przepisów na policyjną emeryturę przeszło 40 psów służbowych. Ich opiekunowie otrzymali wsparcie w postaci finansowania wyżywienia czworonogów, a także pokrycia kosztów zabiegów profilaktycznych i leczenia.

Obecnie w Policji służą 902 psy i 67 koni. W służbie prewencyjnej są 862 psy, w służbie kryminalnej 34 i kontrterrorystycznej 6.

Najwięcej czworonogów to psy patrolowo-tropiące, które wykorzystywane są do służby patrolowej oraz tropienia śladów ludzkich. Jest ich w Policji 461. Poza tym w Policji służy 69 psów tropiących wykorzystywanych głównie do tropienia śladów ludzkich oraz poszukiwań osób zaginionych, 104 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz 157 do wyszukiwania zapachów narkotyków.

Najwięcej w Policji służy owczarków niemieckich i owczarków belgijskich malinois, natomiast najbardziej popularne rasy koni służbowych to rasa śląska i polski koń szlachetny półkrwi.

Policyjne zwierzęta przechodzą na emeryturę np. w sytuacji trwałej utraty sprawności, z uwagi na stan zdrowia nie rokujący poprawy czy też z braku postępów w szkoleniu.

Pies może przejść na emeryturę po ukończeniu 9 roku życia, a koń po ukończeniu 15 roku życia.

Przyznanie zwierzętom wsparcia powoduje, że są one w sposób kompleksowy zaopiekowane, gdy kończą służbę w Policji. W ten sposób docenia się ich ciężką wieloletnią pracę.

Źródło: policja.pl

fot. tamże

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *