Boks i sporty walkiSport

Czy MMA powinno być zakazane w Polsce? Do sprawy odnosi się minister

Śmierć Mateusza Murańskiego, aktora i zawodnika Fame MMA spowodowało powrót dyskusji na temat zakazu MMA. Ten brutalny „sport” walki jest zakazany w wielu krach. W Polsce niestety bije rekordy popularności i przynosi ogromne zyski dla organizatorów walk.

r e k l a m a

Śmierć 29-letniego zawodnika jednej z organizacji MMA w Polsce, spowodowało powrót dyskusji na temat tego „sportu”. Krwawe walki tego typu są zakazane w wielu krajach jak np. w Norwegii.

W Polsce organizatorzy takich walk osiągają ogromne zyski ze sprzedaży biletów i dostępu do transmisji.

To jest hazard, bo wchodzą w grę zakłady finansowe, wielkie pieniądze za spektakularne pobicie kogoś. Ani w rozumieniu sportu olimpijskiego, ani w rozumieniu sportu powszechnego, nie ma współpracy pomiędzy ministerstwem a MMA i tak już na pewno pozostanie. MMA to nie jest sport, to jest hazard — stwierdził wiceminister zdrowia w rozmowie z Agnieszką Burzyńską w Fakt LIVE.

Szczególnie niebezpieczną odmianą takich walk są tak zwane „Freak fight”, w których walczą ze sobą niezawodowi sportowcy rekrutowani spośród celebrytów i gwiazd internetu. Walki takie pozbawione sportowych wartości opierają się na sztucznie kreowanych konfliktach oraz negatywnych emocjach odbiorców. Internetowy hejt stał się głównym narzędziem promocji takich walk.

r e k l a m a

Najbardziej spektakularny efekt jest wtedy, gdy jeden zawodnik pobije drugiego tak, że leje się krew. Jest to niezwykle poruszające, iż świat współczesny dostarcza takich rozrywek. Dziwię się, że ktoś w ogóle chce za to płacić — powiedział Czartoryski. — Rzeczywiście do rozważenia jest czy nasze przepisy w Polsce nie powinny być bardziej ostre w tym zakresie — wiceminister sportu.

Wiceminister sportu, Arkadiusz Czartoryski wypowiedział się na temat planów likwidacji walk MMA lub usportowienia.

To, czy zakazać walk MMA, czy takie sporty powinny w ogóle istnieć, to jest bardzo ważne pytanie na szerszą debatę publiczną zdrowotną i społeczną — mówił wiceminister sportu. — Do rozważenia jest ewentualne zastanowienie się, czy nasze przepisy w Polsce nie powinny być bardziej ostre w tym zakresie — zadeklarował dość ogólnie Czartoryski.

Źródło: Fakt LIVE

fot. ilust.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *