CiekawostkiEzoterykaPsychologia

Déjà vu – prawda i mity

Déjà vu – mylne wrażenie, że „to już kiedyś było” – ma wiele podobieństw z mimowolnymi wspomnieniami autobiograficznymi, czyli sytuacją, kiedy znienacka przypomina się nam scena z naszej przeszłości – mówi PAP psycholog dr hab. Krystian Barzykowski z UJ.

Déjà vu to bardzo osobliwe, pojawiające się z zaskoczenia poczucie, że dana sytuacja miała już kiedyś w naszym życiu miejsce.

„Z déjà vu łączy się swego rodzaju konflikt poznawczy: z jednej strony sytuacja wydaje się nam znajoma i mamy silne wrażenie 'zanurzenia w przeszłości’, a z drugiej strony jesteśmy pewni, że wydarzenie to ma miejsce po raz pierwszy” – opisuje w rozmowie z PAP dr hab. Krystian Barzykowski profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego – z tamtejszego Instytutu Psychologii na Wydziale Filozoficznym. Naukowiec na co dzień zgłębia tajniki działania spontanicznych procesów poznawczych.

Prof. Barzykowski badania na ten temat prowadzi wspólnie z neuropsychologiem prof. Chrisem Moulinem z Uniwersytetu w Grenoble – w ramach europejskiego grantu Marie Skłodowskiej-Curie.

„Choć bywają bardzo ezoteryczne wytłumaczenia, czym jest déjà vu, to my zwracamy uwagę, że odpowiedź może być całkiem prosta: według nas zjawisko déjà vu ma związek z typowymi procesami charakterystycznymi dla pamięcią autobiograficznej. Bo déjà vu dotyczy zawsze naszej osobistej przeszłości. To zawsze wrażenie, że akurat mnie się już kiedyś to wydarzyło” – komentuje prof. Krystian Barzykowski.

Déjà vu może być więc wskazówką, jak działa pamięć autobiograficzna.

Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C104807%2Ctajniki-pamieci-autobiograficznej-miedzy-deja-vu-proustowska-magdalenka

Źródło informacji: Nauka w Polsce

fot. ilust.

Facebook Comments