Depresja dzieci i młodzieży. Darmowe szkolenie dla rodziców i nauczycieli
Z końcem kwietnia rusza cykl bezpłatnych szkoleń online dla nauczycieli oraz szkolenie dla rodziców na temat depresji wśród dzieci i młodzieży. Organizatorzy kampanii Forum Przeciw Depresji po raz kolejny wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pracowników oświaty oraz rodziców, umożliwiając im czerpanie wiedzy od ekspertów, którzy na co dzień stykają się z tematem kryzysów u dzieci i młodzieży.
Celem szkoleń jest przekazanie rzetelnej wiedzy i praktycznych informacji na temat prewencji kryzysów w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, jak również potrzeb dzieci w kryzysie emocjonalnym. Uczestnicy szkoleń porozmawiają o tym jak przebiega depresja u nastolatków, jak ją zauważyć i na czym polegają sygnały ostrzegawcze. Uczestnicy otrzymają wiedzę dotyczącą tego jak różne są symptomy depresji u nastolatka i jak bardzo różnią się one od objawów tej choroby u osoby dorosłej. Szkolenia poruszą również temat zachowań autoagresywnych u dzieci i młodzieży, wskazówek co należy wiedzieć, aby mądrze wspierać młodą osobę, która dokonuje samouszkodzeń.
Podczas spotkania eksperci spróbują odpowiedzieć na pytania: jak radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi w życiu rodziny, w jaki sposób postępować z dojrzewającym dzieckiem w kryzysie, gdzie szukać wsparcia, jak zredukować czynniki ryzyka wystąpienia zachowań autoagresywnych, myśli i zamiarów samobójczych oraz jak wzmocnić czynniki chroniące dziecko. Dodatkowo, poruszą kwestie związane z rolą szkoły w promocji zdrowia psychicznego i w zapobieganiu zachowaniom autodestruktywnym u młodzieży, zdefiniują możliwości szkoły w ramach reagowania na ujawnienie zachowań autoagresywnych, podpowiedzą jak pomóc uczniowi szukać zdrowszych i bezpieczniejszych strategii radzenia sobie z trudnościami.
Szkolenia DLA NAUCZYCIELI:
część 1: UCZEŃ W KRYZYSIE – JAK ROZPOZNAĆ, JAK WESPRZEĆ?
3 terminy tego samego szkolenia (do wyboru)
– 27 kwietnia (środa) godz. 13:00 – 16:00
– 04 maja (środa) godz. 13:00 – 16:00
– 18 maja (środa) godz. 13:00 – 16:00
Szczegółowy program:
– Jak rozpoznać nastoletnią depresję? Małgorzata Łuba, To Be, Życie Warte jest Rozmowy.
– Uczeń z podejrzeniem depresji. Jak rozmawiać z rodzicem? Agnieszka Górecka, Fundacja Edukacji Społecznej.
– Uczeń w pandemii. Jak rozpoznać trudności i wspierać w szkole? Lucyna Kicińska, Życie Warte jest Rozmowy, porozmawiajmy.edu.pl.
Czas trwania szkolenia: 3 godziny.
część 2: ZACHOWANIA SAMOBÓJCZE DZIECI I MŁODZIEŻY A MOŻLIWOŚCI SZKOŁY
2 terminy tego samego szkolenia (do wyboru)
– 25 maja (środa) godz. 14:00 – 16:00
– 7 czerwca (wtorek) godz. 14:00 – 16:00
Szczegółowy program:
– Zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży – jak im przeciwdziałać w szkole – Jolanta Palma, Życie Warte jest Rozmowy.
– Powrót ucznia do szkoły po hospitalizacji ze względu na depresję / próbę samobójczą Lucyna Kicińska, Życie Warte jest Rozmowy, porozmawiajmy.edu.pl.
Czas trwania szkolenia: 2,5 godziny
Szkolenie DLA RODZICÓW:
DZIECKO W KRYZYSIE – JAK ROZPOZNAĆ, JAK WESPRZEĆ? 3 terminy tego samego szkolenia (do wyboru)
– 09 maja (poniedziałek), godz. 17:00 – 18:30/19:00
– 8 czerwca (środa), godz. 17:00 – 18:30/19:00
– 10 czerwca (piątek), godz. 17:00 – 18:30/19:00
Szczegółowy program:
– Moje dziecko jest w kryzysie? Jak rozpoznać i skutecznie wspierać? Jolanta Palma, Życie Warte jest Rozmowy.
– Jak współpracować ze szkołą na rzecz dziecka z depresją? Lucyna Kicińska, Życie Warte jest Rozmowy, porozmawiajmy.edu.pl.
Czas trwania szkolenia: 2,5 godziny.
Informacja dotycząca szczegółów szkoleń i procesu rejestracji zostanie przekazana w oddzielnych komunikatach.
Źródło: Kampania Forum Przeciw Depresji
fot. tamże/ilust.