Ciekawostki

Domowe sposoby na upały dla ludzi i zwierząt

Upały są szczególne dotkliwe dla mieszkańców miast. Temperatura w mieszkaniach jest uciążliwa dla ludzi i zwierząt. Są jednak sposoby by przetrwać ten czas bez sięgania po drogą klimatyzację.

Klimatyzacja jest najbardziej wydajnym narzędziem do walki z upałami w pomieszczeniach. Jest ona jednak drogą inwestycją a wpływ na zdrowie tego typu rozwiązania jest dyskusyjny. Jeśli już używamy klimatyzacji ważne jest regularne czyszczenie jej przez specjalistyczne firmy. Klimatyzacja jest także energochłonna a tym samym kosztowna w eksploatacji.

Są jednak domowe sposoby na redukcję wysokiej temperatury w pomieszczeniach zamkniętych.

Pierwszą zasadą jest maksymalne ograniczenie otwierania okien zwłaszcza po nasłonecznionej stronie mieszkania. Okna należy otwierać tylko w wypadku gdy temperatura na zewnątrz zrówna się lub jest niższa niż w mieszkaniu. Najlepiej czynić to po zachodzie słońca do godzin wczesnoporannych.

Jeśli mamy możliwość zrobienia przeciągu w mieszkaniu, warto to uczynić by szybko schłodzić mieszkanie np. po zmroku.

Skutecznym sposobem na walkę z upałem są wszelkie zasłony, markizy i rolety. Powinny one być szczelnie zasłonięte w oknach nasłonecznionych. Warto by np. rolety były po zewnętrznej stronie zrobione z materiałów odbijających promienie słoneczne.

Jeśli stosujemy tradycyjne zasłony okienne powinny one być grube. Należy też sprawdzać ich rozgrzanie. Jeśli zasłony są rozgrzane przez słonce warto lekko uchylić okno by ciepło zasłon było odprowadzane na zewnątrz a nie promieniowało do wnętrza domu.

Rozgrzane zasłony czy rolety należy natychmiast odsłonić gdy temperatura na zewnątrz spada lub zachodzi słońce by ich ciepło nie było oddawane do wnętrza mieszkania.

Jeśli rezygnujemy z klimatyzacji warto pomyśleć o wentylatorze. Ustawienie kierunku nawiewu powinno być z chłodniejszej strefy mieszkania do cieplejszej. Nie należy wentylatorów ustawiać przy oknach czy w nasłonecznionych pomieszczeniach by nie prowadziły do dystrybucji ciepłego powietrza do innych stref.

Aby ulżyć w upały zwierzętom domowym warto stosować zimne okłady. Na klatki z małymi zwierzętami takimi jak chomiki czy papugi warto położyć wilgotny ręcznik. Należy też kategorycznie unikać ich nasłonecznienia. Warto taką klatkę wynieść do najchłodniejszego pomieszczenia takiego jak sypialnia czy łazienka.

Większe zwierzęta jak psy czy koty można zachęcić do chłodnego prysznica. Zwierzęta na ogół nie są zwolennikami takich rozwiązań, zastępczo można stosować okłady z wilgotnego ręcznika. Oczywiście należy pamiętać o dostępie do wody dla zwierząt. Podczas spacerów należy wybierać zacienione miejsca oraz w porze największych upałów skrócić trasę spacerów.

Podczas upałów warto także zmienić dietę. Tak dla ludzi i zwierząt poleca się pokarmy zawierające dużo płynów. Polecane są miękkie owoce oraz lekkie zupy, a dla zwierząt owoce i warzywa. Jeśli zwierzęta nie jedzą tego typu rzeczy warto suchą karmę zastąpić mokrą lub np. gotowanym mięsem.

Źródło:PP

fot. ilust.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *