112MotoryzacjaNowe technologie

Drony, lawety, super-radiowozy. Drogówka szykuje niespodzianki.

24 września nastąpiło przekazanie nowego sprzętu dla Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Nowe nieoznakowane radiowozy, drony i lawety, to tylko część niespodzianek jakie ma drogówka dla piratów drogowych.

Drogówka w całym kraju zbroi się w nowy sprzęt. 22 września 24 nowe radiowozy trafiły do Bydgoszczy. Teraz przyszedł czas na Warszawę. Komenda Stołeczna otrzymała nowe radiowozy w tym nieoznakowane, lawety oraz drony które będą kontrolowały drogi z powietrza.

Nieoznakowane radiowozy to: Škoda Superb Combi, a także użytkowe, m.in. MAN TGE, Opel Zafira. W skład floty wchodzą m.in. dwa pojazdy typu laweta – marek Iveco i Mercedes — do usuwania pojazdów osobowych.

W puli zakupów znalazło się też 18 dronów uzbrojonych w kamery i sprzęt łączności wysokiej klasy.

Zakupy kosztowały 13 milionów złotych i są częścią programu TEN-T czyli Transeuropejskiej Sieci Infrastruktury.

Na stronie Ministerstwa Infrastruktury czytamy o TEN-T:

Celem rozwijania sieci TEN-T jest zapewnienie spójności terytorialnej UE i usprawnienie swobodnego przepływu osób oraz towarów. Efektywnie funkcjonujący w ramach Unii system transportowy ma przyczyniać się do poprawy działania jednolitego rynku wewnętrznego, stymulować wzrost gospodarczy regionu, a także podnosić konkurencyjność poszczególnych państw członkowskich i całej UE w skali globalnej.

Trwają szkolenia policjantów do pracy na nowym sprzęcie. Pierwsze efekty już wkrótce będą widoczne w postaci zwiększonych wpływów z mandatów.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *