Dzieło Mikołaja Kopernika trafi na aukcję. Gigantyczna cena wywoławcza!

„O obrotach sfer niebieskich” to rewolucyjne dzieło polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Na świecie zachowało się jedynie około 250 egzemplarzy pierwszego wydania tego dzieła z XVI wieku. Jedno z nich w kwietniu trafi na aukcje która już rozpala kolekcjonerów z całego świata.

Rok 2023 ogłoszono międzynarodowym rokiem Mikołaja Kopernika. O dorobku i dziełach astronoma z Torunia znów zrobiło się głośno. Jest to czas kiedy wszelkie rzeczy związane z życiem i dorobkiem Kopernika zyskują na cenie.

r e k l a m a

Dotychczasowy rekord aukcyjny za pierwsze wydanie “De revolutionibus orbium coelestium” padł w 2008 roku. Wtedy to na aukcji sprzedano słynne dzieło za 2,2 miliony dolarów.

Na zbliżającej się aukcji, dzieło Kopernika ma zostać wystawione za 2,5 miliona dolarów. Jest to cena wywoławcza i ostateczna wartość dzieła może przekroczyć 3 miliony dolarów!

Cena taka jest osiągalna za pierwsze wydanie dzieła Kopernika. W 2021 roku kopię książki wylicytowana za prawie pół miliona dolarów.

W Polsce znajduje się 11 dzieł słynnego astronoma oraz rękopis którego wartość jest bezcenna dla polskiej kultury. Gdyby rękopis słynnego dzieła trafił do obrotu akcyjnego jego cena mogłaby przekroczyć 100 milionów dolarów.

Źródło: pp

fot. wiki. GD

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *