HobbyKulinariaPrzyroda

Był uważany za eksperta od grzybów. Umierał w cierpieniach po zatruciu!

Mykologia to nauka zajmująca się grzybami. Eksperci w tej dziedzinie są autorytetami od rozpoznawania gatunków i właściwości grzybów. Jeden z nich – uznawany za światowej sławy autorytet, umierał w męczarniach po zjedzeniu trującego grzyba!

r e k l a m a

Słynny mykolog Julius Schaffer był uznawany za autorytet w dziedzinie grzybów. Bez problemów rozpoznawał ich gatunki i rodzaje. Znał także wszystkie grzyby trujące. Jak jednak się okazało, jego wiedza nie wystarczyła by uniknąć bolesnej śmierci od zatrucia grzybami.

Schaffer z jednej ze swoich wypraw przyniósł grzyby z gatunku krowiaka podwiniętego. Po zjedzeniu posiłku zawierającego tego grzyba, naukowiec umierał w cierpieniach 17 dni!

Pomyłka Schaffera wynikła z podobieństwa krowiaka do olszówki…

Przykład niemieckiego naukowca powinien uzmysłowić jak niebezpieczne i zwodnicze może być zbieranie grzybów. Śmierć Schaffera nastąpiła w latach 40-tych ubiegłego wieku. Od tego czasu w całej Europie tysiące osób zmarły po zjedzeniu grzybów trujących. W wielu krajach Europy nie zbiera się grzybów wcale uważając to za zbyt niebezpieczne i wymagające specjalistycznej wiedzy.

Wśród najbardziej trujących grzybów w Polsce wymienia się muchomora jadowitego, muchomora sromotnikowego, muchomora plamistego, piestrzenicę kasztanowatą oraz zasłonaka rudego. Niektóre z tych grzybów można pomylić z jadalnymi grzybami!!!

Źródło: pp

fot. ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *