Emerytury księży. Wielu z nich otrzymuje ponad 5000 złotych

Pieniądze osób duchownych to wciąż temat tabu. Przywileje podatkowe i nieksięgowane dochody pozostawiają duże pole do domysłów. Jasna jest sprawa emerytur księży. ZUS w tej kwestii ma precyzyjne dane.

r e k l a m a

Dochody księży pochodzą z różnych źródeł. Poza etatami nauczycielskimi czy kurialnymi są to wpłaty wiernych za pogrzeby, chrzty czy śluby. Tego typu dochody pozostają nieznane i trudne do określenia.

W czasach PRL księża mieli utrudniony dostęp do systemu emerytalnego. Nieoficjalne nauczenie religii oraz brak etatów kapelanów powodował funkcjonowanie wielu księżny poza systemem emerytalnym.

Obecnie państwo chętnie wspiera duchowieństwo. Poza oskładkowanymi etatami, księża dostają emerytury nie tylko z funduszów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ale także z Funduszu Kościelnego.

Aby ksiądz otrzymał wyższą emeryturę dzięki Funduszowi Kościelnemu musi spełnić warunek, ukończenia 75 roku życia.

Księża pracujący w szkołach, na uczelniach już tak niskich świadczeń nie mają. Przy średnich zarobkach i emerytura będzie średnia na poziomie 2,5 tys. zł” – wyjaśnia “Super Express”.

Jednak emerytury wielu księży są znacznie wyższe. Dotyczy to duchownych którzy pracowali np. na uczelniach lub w kurii. Wielu kapłanów posiada wyższe stopnie naukowe zdobywane na własnych szkołach wyższych. Dzięki temu podstawa emerytalna jest znacznie wyższa.

r e k l a m a

Także ci księża którzy ukończyli 75 rok życia otrzymują dodatki z Funduszu Kościelnego.

Tym sposobem wielu starszych księży osiąga emerytury na poziomie około 5000 złotych.

Warto zauważyć, że mimo wieku emerytalnego większość księży aktywnie sprawuje sakramenty co zapewnia im dochody pozaemerytalne bez ryzyka utraty świadczeń z ZUS.

Wydatki budżetu państwa na Kościół wzrosły o 100 procent

Źródło: SE/pp

fot. ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *