AktualnościUroda i zdrowie

Epidemia HIV powraca. Źródłem zakażeń uchodźcy z Ukrainy?!

W Polsce odnotowano rekordowy przyrost zakażeń wirusem HIV. Epidemiolodzy nie ukrywają, że może być to związane z napływem do Polski uchodźców z Ukrainy.

r e k l a m a

W październiku odnotowano rekordową ilość zakażeń wirusem HIV. Lekarze stwierdzili 1910 nowych przypadków zakażeń tym wirusem.

Szokujący wzrost liczby zakażeń wiąże się z napływem do Polski uchodźców z Ukrainy. W kraju tym wirus HIV jest bardzo rozpowszechniony a mężczyźni przybywający do Polski są często zwolnieni ze służby wojskowej właśnie ze względu na HIV/AIDS.

Jest bardzo dużo obywateli z Ukrainy, którzy zgłaszają się do nas na kontynuację leczenia. Zgłaszamy ich do sanepidu jako nowych pacjentów, więc są ujęci w statystykach dotyczących nowych przypadków – tłumaczy dr n.med. Aldona Kowalczuk-Kot z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Polski system ochrony zdrowia nie jest przygotowany na duży wzrost zakażeń. Także obywatele Ukrainy często zatajają fakt zakażenia wirusem HIV co powoduje przyspieszone rozpowszechnianie się tego śmiertelnego wirusa.

Polsce grozi epidemia AIDS. Z Ukrainy przybywają tysiące nosicieli wirusa HIV

Źródło: ABCZdrowie

fot. arch.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *