UWAGA: „Fake news”! Nie lekceważ zagrożenia [WIDEO]

Jeśli nie masz czasu na sprawdzenie, czy sensacyjna informacja, na którą natrafiłeś np. w mediach społecznościowych jest prawdziwa, zajrzyj do serwisu, który zawodowo zajmuje się sprawdzaniem fake newsów – sugeruje red. Anna Gwozdowska z serwisu Fakehunter PAP.

„Załóżmy, że ktoś, buszując w internecie, znajduje informację, która budzi jego wątpliwości i nie ma czasu, żeby sprawdzić źródło tej informacji, sprawdzić jej wiarygodność. Wtedy może sięgnąć do serwisów, które zawodowo zajmują się sprawdzaniem fake newsów, np. do takiego serwisu, który prowadzi Polska Agencja Prasowa” – wyjaśnia Gwozdowska.

r e k l a m a

Jej zdaniem gdy mamy czas, żeby zająć się samemu takim sprawdzaniem i stać się takim amatorskim fakehunterem, to warto zajrzeć do wiarygodnej agencji prasowej. „Warto też przyjrzeć się, w jaki sposób tego typu informacja była komentowana w wiarygodnych, rzetelnych mediach” – dodaje ekspertka.

„Oczywiście czasami najlepiej jest po prostu próbować dotrzeć do osób czy instytucji, które były źródłem tej informacji, bo może się okazać, że one już np. wypuściły w świat dementi na ten temat. W każdym razie albo można sięgnąć do serwisów, które zawodowo zajmują się sprawdzaniem fake newsów, albo pokusić się o takie samodzielne sprawdzanie, które też jest możliwe. Dostęp do internetu daje nam olbrzymie możliwości” – podsumowuje Gwozdowska.

https://youtu.be/bkhr_npXoIM

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

fot. ilust.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *