Finanse & bussines

„Polski Ład” dopadł przedsiębiorców? Gigantyczna fala bankructw!

Przedsiębiorczość Polaków rozkwitła po 1989 roku. Tysiące małych firm stało się źródłem utrzymania całych rodzin i źródłem dochodów dla budżetu państwa. Rok 2022 może być ostatnim gdy przedsiębiorczość wygrywała z biurokracją i zachłannością państwa.

r e k l a m a

O ponad 25 proc. wzrosła liczba wniosków o zamknięcie firm w porównaniu z 2021 rokiem. Oznacza to, że już w tym roku upadło ponad 100 tys. firm.

Mimo, że najtrudniejszym okresem miał być czas pandemii, to dopiero rok 2022 przynosi niespotykaną wcześniej falę bankructw i zawieszeń działalności.

Od kilku lat obserwujemy niekorzystne zmiany w otoczeniu prawno-podatkowym dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2022 r. dodatkowo negatywnie wpływają na sferę biznesu ciągłe zmiany w podatkach, np. Polski Ład i kolejne do niego nowelizacje. Te czynniki mają zły wpływ na funkcjonowanie małych i średnich firm, co może w konsekwencji przyczyniać się do większej liczby zamykanych działalności gospodarczych – komentuje doradca podatkowy Natalia Stoch-Mika w dla BI.

Małe firmy w momencie poważnego kryzysu często decyzją się nie na zamknięcie, ale zawieszenie działalności. W tym przypadku do systemu wpłynęło aż 161,1 tysiąca takich wniosków!

To o 39,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich ponad 115,5 tys. Ostatnio więc średnia miesięczna wyniosła 26 tys. 857, a wcześniej – 19 tys. 264. Patrząc na ten rok, najwięcej wniosków było w styczniu i w czerwcu – odpowiednio 38 tys. 025 i 28 tys. 564. Te miesiące otwierają również takie zestawienie obejmujące I połowę 2021 r. – 24 tys. 104 oraz 21 tys. 514 – wskazuje “Business Insider”.

Mimo optymistycznych prognoz rządu taka skala bankructw świadczy o poważnym kryzysie. Kolejne obciążenia fiskalne i wzrost płac może uderzyć także w większe firmy i cofnąć gospodarkę do czasów PRL, gdzie rola obywatela ograniczała się do pracy – bez miejsca na własną inicjatywę i przedsiębiorczość.

Źródło: Bussines Insider

fot. ilust.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *