Uwaga na fałszywych wolontariuszy. Zobacz metody oszustów [WIDEO]

Zielonogórscy policjanci zatrzymali cztery osoby, które prowadziły nielegalną zbiórkę pieniędzy na rzecz Domu Samotnej Matki w Zielonej Górze. Fałszywi wolontariusze kwestowali posługując się danymi faktycznie istniejącej Fundacji.

r e k l a m a

Zielonogórscy policjanci uzyskali informację, że na Deptaku pojawiły się osoby, które zbierają do puszek pieniądze na Dom Samotnej Matki w Zielonej Górze podszywając się pod jedną fundacji. Jednak ani fundacja, ani Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka prowadzący Dom Samotnej Matki w Zielonej Górze nie zlecały żadnej zbiórki i nie zostały o tym poinformowane. Zbiórka pieniędzy nie została również nigdzie zgłoszona. Policjanci pojawili się na deptaku około południa. Zatrzymali dwie kobiety zbierające pieniądze do puszek i dwóch zleceniodawców tego oszustwa. Cała czwórka została przewieziona do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze i przesłuchana.

Okazało się, że dwaj koledzy – 22-letni zielonogórzanie postanowili znaleźć sobie taki sposób na zarabianie pieniędzy. Tłumaczyli, że złożyli wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o zarejestrowanie fundacji i wprawdzie nie mają jeszcze potwierdzenia, ale już postanowili rozpocząć zbiórkę. Nie potrafili wytłumaczyć dlaczego użyli numeru KRS innej fundacji i twierdzili, że zbierają na jedzenie dla dzieci w Domu Samotnej Matki.

Zatrzymane kobiety natomiast znalazły w mediach społecznościowych ogłoszenie o pracy i zgłosiły się do zbierania pieniędzy. Miały zarobić nawet do 50 zł na godzinę – ale wczoraj „pracowały” bez żadnej umowy. Spotkały się z dwoma mężczyznami na deptaku, wzięły fałszywe puszki i fałszywe identyfikatory, i poszły zbierać datki. Przez dwie godziny pieniądze do puszek wrzuciło kilkanaście osób.

Komisariat I Policji w Zielonej Górze prowadzi postępowanie w sprawie oszustwa, za które kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności. Wszystkie osoby, które w środę (2 czerwca) wrzucały do puszek wolontariuszy jakiekolwiek pieniądze prosimy o kontakt z zielonogórskim komisariatem na Osiedlu Pomorskim 8a – telefon. 47 7951311.

Źródło: policja.pl

fot./wideo: tamże

r e k l a m a

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *