HobbyTurystyka

Kierunek wakacje: najpiękniejszy wodospad Europy w sercu Szwajcarii

Szwajcaria potrafi zaskoczyć: Rheinfall – nawiększy wodospad pod względem przepływu w Europie, znajduje się właśnie tutaj. Warto zobaczyć i poczuć siłę natury.

Z Dworca Głównego w Zurychu można skorzystać z połączenia w kierunku Schaffhausen. Wykorzystując SwissPass płacimy tylko 50% wartości biletu. Najlepszą opcją jest tzw. Tagesticket, ważny 24 h w obie strony. Ok. 50 min. jazdy pociągiem to prawdziwa przyjemność: zadbane i estetyczne wnętrze tego środka komunikacji zachęca wręcz do częstego podróżowania.
Za oknem przemykają piękne krajobrazy, bajeczna, soczysta zieleń łąk, słynne szwajcarskie krowy z wielkimi dzwonkami na szyi: skubiące trawę lub leżące i wygrzewające się leniwie na słońcu, w pobliżu gospodarstw o drewnianej zabudowie. Tutaj czas się zatrzymał. Jak kartka pocztowa z dawnych czasów, która pozwala zapomnieć o zatłoczonych miastach i autostradach oraz innych dobrodziejstwach 21 wieku. Stacja Neuhausen, Rheinfall – nie przeoczymy jej, gdyż już z pociągu jadącego malowniczym mostem można podziwiać spektakl wzburzonej, gniewnej wody. Wokół wodospadu znajduje się promenada, umożliwiająca obserwację Rheinfall z każdego kierunku świata. Na wysuniętej lekko platformie można go uwiecznić na zdjęciu lub nawet pozwolić się lekko zmoczyć. Słychać i czuć siłę przepływu. Największy przepływ zanotowano w 1965 r, a było to 1250 m³/s. Statki płynące z przystani wiozą turystów do jego podnóża. Liczne ławeczki zachęcają do zatrzymania się i napawania tym niesamowitym widokiem. Ponad wodospadem króluje Zamek Laufen. Mały spacer mostem i znajdując się już na placu zamkowym, możemy zachwycać się widokiem z góry.

Niewątpliwie ciekawą atrakcją jest szklana, panoramiczna winda. Korzystając z niej przemieszczamy się w dół, obserwując masy przelewającej się wody, na następny punkt widokowy. Następnie ze stacji Rheinfall am Laufen można wyruszyć w 8 min. podróż do Schaffhausen. Urocze, historyczne najbardziej wysunięte na północ miasteczko. Małe uliczki, mnóstwo kawiarenek i restauracji. Renesansowe kamieniczki z ciekawymi motywami ludzi, zdarzeń, opowiadające bogatą historię na ich fasadach, fontanny, rzeźby.

r e k l a m a
Warto wspomnieć, że woda z fontanny w Szwajcarii jest wodą pitną, można się napić lub napełnić butelkę. Niedaleko przystani, na niewielkim placu, wegetariańska kawiarenka z domowymi wypiekami i śpiącym w kącie psem. Pyszna kawa i duży kawałek ciasta oraz sympatyczna rozmowa z właścicielką jeszcze bardziej umilają tą eskapadę. A może tym razem statkiem? Oferta na przystani to prawie dwugodzinna podróż po Renie, cel: Stein am Rhein. Koszt na SwissPass tzw. Halbtax – 13,80 CHF.
Promienie słoneczne i lekka bryza zachęcają do korzystania z miejsc na zewnątrz. Spokojna woda oraz relaksująca zieleń krajobrazu oraz ptasi koncert to balsam dla duszy. Siedząc na najwyższym pokładzie należy być przygotowanym na obniżenie dachu podczas mijania starego drewnianego mostu. Płyniemy w kierunku Jeziora Bodeńskiego. Stein am Rhein to cudowne, małe miasteczko, którego historia sięga 1007 r. Mapka największych atrakcji, otrzymana w Biurze Informacji Turystycznej, ułatwia zwiedzanie. Dominującą budowlą jest Kościół, poniżej Rynek oraz pięknie pomalowane fasady starych kamieniczek opowiadające historie ich właścicieli, fontanny, kawiarenki i restauracje oraz mnóstwo turystów z całego świata …
Nadszedł czas, aby udać się na dworzec kolejowy w drogę powrotną w kierunku Winterthur do Zurychu. Wycieczka całodniowa trwająca ok 8 godzin, oferująca wiele pozytywnych wrażeń, ciekawych miejsc i panoramicznych przestrzeni.
Grażyna Fuhrmann
fot. ilust./GF
Facebook Comments