Ostatnie Boże Narodzenie w Europie?! Komisja Europejska ma “lepszy” pomysł

W dobie apogeum pandemii oraz ataków na granicę UE i NATO, Komisja Europejska znów znalazła „problem” istotny dla Europy i świata. W projekcie nowych wytycznych dotyczących języka postuluje się usunięcie określenia „Boże Narodzenie”. Postuluje się także nieużywanie imion nadanych na chrzcie.

Komisarz do spraw równości Helena Dalli zarekomendowała nowy przewodnik dotyczący komunikacji. Postuluje się w nim likwidację określenia „Boże Narodzenie” ma być ono zastąpione słowem „święta”.
Podobny trend zapanował w USA gdzie zamiast słowa Christmas odzwierciedlającego Boże Narodzenie, obecnie używa się: Holidays (święta) lub bezideowego skrótowca: X-mas.
Kolejne zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące języka to m.in. nieużywanie imion nadanych na chrzcie. Według urzędników mogą one mieć konotacje religijne i powinny być zastąpione innymi.
Co ciekawe przewodnik dotyczy tylko elementów kultury chrześcijańskiej w komunikacji. Nie odnosi się do imion i świąt związanych z religią muzułmańską.
Nowe wytyczne językowe wywołały falę sprzeciwu środowisk konserwatywnych i chrześcijańskich. Jak podkreślają sami autorzy nowego przewodnika dotyczącego komunikacji jest on w fazie projektu i może jeszcze ulec zmianie.

 

Źródło: KE/PP
fot. ilust.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *