Koniec „500 plus”? Program nie wytrzyma inflacji i napływu uchodźców

„500 plus” było niespotykaną wcześnie ofertą socjalnego wsparcia dla rodzin. Obecnie program ten stał się anachronizmem, pożerany przez inflację. Na domiar złego napływ uchodźców w tym głównie kobiet z dziećmi zagraża budżetowi programu.

r e k l a m a

„500 plus” wprowadzone przez partię rządzącą pozwoliło PiS wygrać wybory. Program wykazał wiarygodność programu Prawa i Sprawiedliwości oraz socjalny charakter tej partii.

500 złotych przekazywane dla polskich rodzin było duża pomocą docenianą przez wyborców.

Niestety brak waloryzacji kwoty oraz fala inflacji spowodowała, że wartość programu stała się symboliczna. Eksperci szacują, że obecnie siła nabywcza kwoty przekazywanej w ramach programu jest o ponad 20 proc. mniejsza. Uwagę na to zwracają analitycy Instytutu Emerytalnego.

Wysoka inflacja w ostatnim okresie wpływa również na wartość 500 plus. Od początku funkcjonowania tego programu wartość nabywcza świadczenia spadła poniżej 400 złotych -napisano na Twitterze Instytutu Emerytalnego.

r e k l a m a

Obecny napływ beneficjentów programu „500 plus” z Ukrainy blokuje możliwości waloryzacji kwoty pomocy. Uchodźcy z Ukrainy to głównie kobiety z dziećmi czyli bezpośredni odbiorcy programu upoważnieni przez rząd do korzystania z tego programu.

Od początku działania programu „500 plus” polscy podatnicy wydali na niego już 180 miliardów złotych!

Źródło: IE/TT/PP

fot. ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

One thought on “Koniec „500 plus”? Program nie wytrzyma inflacji i napływu uchodźców

  • 24 maja 2022 o 11:18
    Permalink

    można utrzymać program i wypłacać pomoc tylko obywatelom Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.