Koniec przymusu szczepień dzieci? Trybunał Konstytucji wydał przełomowy wyrok

Trybunał Konstytucyjny (TK) w odpowiedzi na skargę jednej z matek wydał wyrok w sprawie zgodności przymusu szczepień z konstytucją. Wyrok ucieszył przeciwników obowiązkowych szczepień dzieci.

r e k l a m a

TK wydał przełomowy wyrok w sprawie obowiązkowych szczepień dzieci. Na mocy decyzji Trybunału państwo musi zaprzestać nakładania kar na rodziców nieszczepiących dzieci.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że art. 17 ust. 11 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z par. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych – w zakresie takim jak – termin wymagalność obowiązkowych szczepień ochronnych, jak i liczba dawek poszczególnych szczepień ochronnych określana w Programie Szczepień Ochronnych na dany rok w formie komunikatu Głównego Inspektora Farmaceutycznego, a nie przez ministra zdrowia w drodze rozporządzenia, jest niezgodny z zapisami Konstytucji RP (art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 w związku z art. 87 Konstytucji RP). – ogłosiła Julia Przyłębska, prezes TK.

Rząd może utrzymać obowiązek szczepień pod warunkiem, że wprowadzone to zostanie na poziomie decyzji ministerialnych.

Źródło: TK.PP

fot. ilust.

Facebook Comments