Światowi liderzy kosmonautyki zagoszczą w Warszawie
Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wraz z Wydziałem Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz Polską Agencją Kosmiczną organizują w Warszawie międzynarodową konferencję pt. 13. „Development Trends in Space Propulsion Systems” (5-6 grudnia 2024). Wydarzenie stanowi idealną okazję do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w polskim i międzynarodowym przemyśle kosmicznym.
Głównym celem wydarzenia jest rozwój badań w dziedzinie technologii kosmicznych i inspirowanie do rozwiązywania wyzwań tej fascynującej dziedziny. Konferencja jest skierowana do naukowców, badaczy i przedstawicieli przemysłu zajmujących się technologiami kosmicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem systemów napędowych.
„Nowe napędy kosmiczne, a właściwie >>zielone<< napędy kosmiczne, to obiecujący kierunek badań. Wiele firm i instytucji poszukuje obecnie zrównoważonych rozwiązań w przemyśle kosmicznym. Takie oczekiwania są kreowane nie tylko przez rynek poszukujący nowych rozwiązań, ale także przez agencje zajmujące się kosmosem. Przykładem są m.in. liczne projekty realizowane z funduszy Europejskiej Agencji Kosmicznej. O tych i innych projektach będzie można posłuchać właśnie na naszej konferencji, na którą serdecznie zapraszam” – mówi dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
„Konferencja to doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń między ekspertami z Polski i zagranicy. Jak co roku główna uwaga będzie poświęcona innowacyjnym technologiom napędów kosmicznych, które dzięki zasługom śp. profesora Piotra Wolańskiego wyrastają na polską specjalizację technologiczną w ramach ESA” – mówi dr Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Europejska debata o napędach kosmicznych
Program konferencji obejmuje prezentacje między innymi ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej, Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa (Polska), Politechniki Warszawskiej (Polska), DLR (Niemcy), Thales Alenia Space (Wielka Brytania), Airbus Defence and Space (Wielka Brytania), Ariane Group (Niemcy), Swedish Defence Materiel Administration, FMV (Szwecja), Arkadia Space (Hiszpania), Busch Group (Niemcy), Inpraise Systems (Czechy), SpaceForest (Polska), Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (Polska) oraz Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego (Polska).
Zaproszeni eksperci będą dyskutować na następujące tematy:
– Wyzwania techniczne w rozwoju napędów kosmicznych. Wpływ na środowisko a koszty i dostępność. Branżowe studia przypadków;
– W jaki sposób technologia próżniowa umożliwia postęp w lotach kosmicznych?;
– Wprowadzanie nowych rozwiązań napędów kosmicznych na rynek. Implikacje kosztowe i wykonalność wdrożenia na dużą skalę;
– Testowanie i modelowanie napędów;
– Napędy kosmiczne poza LEO – kolejne dekady;
– Napędy na stały i hybrydowy materiały pędne;
– Napędy ekologiczne;
– Systemy napędowe nowej generacji.
Podczas konferencji zaplanowano także wystąpienia gości specjalnych:
– prof. Michael Gozin (Tel Aviv University) – ”Janus-type Hypergolic Fuels for Hybrid Systems using H2O2 and HAN – based oxidizers”,
– dr Maurizio Natali (University of Perugia) – ”State-of-the-art of high temperature materials for rocket motors: a review”.
Konferencję rozpocznie wystąpienie dr. inż. Adama Oknińskiego z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa na temat ekologicznych napędów, w kontekście niedawnego sukcesu wystrzelenia rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K w kosmos i możliwe dalsze kroki w zakresie wdrażania technologii w systemach satelitarnych.
Nagrody im. Profesora Piotra Wolańskiego
Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji będzie wręczenie specjalnych nagród, które upamiętnią wybitny wkład profesora Piotra Wolańskiego w rozwój nauki o napędach i technologiach kosmicznych oraz jego zaangażowanie w promowanie innowacji, badań w eksploracji kosmosu.
Profesor Wolański był związany naukowo i zawodowo z Politechniką Warszawską oraz Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa. W tym ostatnim, pod przewodnictwem profesora powstał zespół, w którym opracowano metodę uzyskiwania nadtlenku wodoru o stężeniu powyżej 98%, który wykorzystano jako utleniacz w rakiecie suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K. Rakieta w tym roku przekroczyła umowną granicę kosmosu. Jest także pierwszą na świecie, w której wykorzystany został ten zielony materiał pędny.
Nagrody zostaną wręczone w kilku kategoriach i będą uhonorowaniem osób i/lub organizacji, które przyczyniły się do postępu w technologiach napędów kosmicznych, w których rozwijała się działalności prof. Wolańskiego, promując badania i technologie mogące zmienić przyszłość eksploracji kosmicznej.
Organizatorami konkursu są: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Politechnika Warszawska oraz Polska Agencja Kosmiczna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Akademia Nauk, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Sponsorem konferencji jest Busch Group.
Źródło informacji: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
fot. ilust. GD