Kosztowna rewolucja w Stacjach Kontroli Pojazdów. Będzie trudniej o “pieczątkę”

2023 rok przyniesie duże zmiany w przepisach dotyczących przeglądów pojazdów. O „pieczątkę” będzie znacznie trudniej. Zmiany mają na celu eliminowanie z dróg starszych samochodów.

r e k l a m a

Zmiany w przepisach dotyczących przeglądów mają wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Od tego czasu będzie znacznie trudniej zdobyć „pieczątkę” mając starsze auto.

W myśl nowych przepisów diagnostyka aut ma być znacznie bardziej rygorystyczna. Obowiązkowe ma być badanie spalin, które dziś jest rzadkością podczas przeglądu. Ma to na celu podniesienie wymogów ekologicznych w Polsce. Obecnie odsetek aut nie przechodzących przegląd to około 2,5 procenta.

Wzrosnąć mają także wymagania dotyczące Stacji Kontroli Pojazdów (SKP). Stacje takie będą kontrolowane corocznie co będzie warunkiem przyznania uprawnień do przeprowadzania przeglądów.

Wymagane także będą uprawnienia do wykonywania zawodu diagnosty. Takie zmiany zwiększą koszty działania SKP a co za tym idzie wzrosną zapewne ceny przeglądów.

r e k l a m a

Wzrosną także opłaty za przekroczenie terminu obowiązkowego przeglądu. Osoba, która do przeglądu przyjedzie po 30 dniach od wyznaczonego terminu lub później, otrzyma karę w postaci opłaty dodatkowej, wynoszącej 100 proc. stawki za przegląd. W przypadku samochodu osobowego będzie to więc dwa razy 98 zł, czyli 196 zł. W przypadku samochodów z instalacją LPG będzie to już jednak dwa razy 161 zł, czyli 322 zł.

Wszelkie zmiany są uzasadnione chęcią wyeliminowania starych aut z Polskich dróg. Narzędziem do tego będą przede wszystkim kontrole spalin oraz rygorystyczny nadzór nad stacjami kontroli.

Źródło: PP

fot.ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *