Od czego zależą koszty logistyki?
Każdy kto zajmował się w swoim życiu biznesem wymagającym podejmowania działań z zakresu logistyki wie, że logistyka to bardzo obszerna i skomplikowana dziedzina, której opanowanie wymaga często wieloletniego przygotowania. Odpowiednie zorganizowanie procesów logistycznych, takich jak magazynowanie i przepływ dóbr, ma ogromne znaczenie z perspektywy sprawnego funkcjonowania całej działalności gospodarczej. Zwłaszcza w przypadku firm, które zajmują się dystrybucją i transportem towarów, nieumiejętnie zorganizowana logistyka może narażać na duże niedogodności finansowe.
W czasach, gdy sytuacja gospodarcza jest bardzo skomplikowana, zawyżone koszty w jakimkolwiek obszarze firmy to duży kłopot, którego przedsiębiorcy powinni unikać jak ognia. W przeciwnym wypadku utrzymanie się na konkurencyjnym rynku będzie bardzo utrudnione. Dlatego warto zdecydować się na rozwiązania, które minimalizują koszty logistyczne. Od czego zależą koszty logistyki? Co zrobić, by skutecznie je zmniejszyć?
Jak definiujemy koszty logistyki?
W największym skrócie, koszty logistyki to wydatki finansowe przeznaczone na realizację procesów logistycznych. Wliczają się w to zarówno koszta takich działań jak przetwarzanie informacji, koordynacja zapasów, jak i organizowanie łańcuchów dostaw. Na tej podstawie można wnioskować, że mogą to być duże kwoty, często zjadające dużą część budżetu firmy. Zazwyczaj wyróżnia się trzy rodzaje kosztów – te związane z zaopatrzeniem, produkcją i dystrybucją. Koszty logistyczne, ze względu na to że uwzględniają tak wiele obszarów działalności, często są rozmyte, w związku z czym można mieć trudności w analizie. Jednak zwyczajowo w przybliżeniu ich struktura jest znana i można je porównać z poczynionymi wcześniej założeniami budżetowymi. Wiedząc, jakie obszary generują największe koszty zyskujemy świadomość tego, jakie obszary wymagają naszej interwencji nakierowanej na poprawę ich funkcjonowania.
Warto wspomnieć, że koszty to coś jakościowo innego niż straty i warto je wyraźnie rozróżniać. Koszty są niejako nieuniknione, bo każda działalność gospodarcza wymaga nakładów pieniężnych – tak działa biznes. Natomiast stratom można najczęściej zapobiec, ponieważ wynikają one stricte z ludzkich błędów i niedopatrzeń, nierzadko także awarii. Zatem podczas gdy za koszty logistyki możemy uznać różne kwestie organizacyjne takie jak pakowanie lub zakup materiałów, to straty będą generować wszelkie uszkodzenia towarów lub sprzętów albo opóźnienia dostaw. Jest to subtelna różnica, o której warto mieć świadomość. Warto też wiedzieć, że istnieje rozwiązanie, które pomaga niwelować zarówno koszty, jak i straty.
Szansa na oszczędność – doradztwo logistyczne
Najlepszym sposobem na to, żeby zmniejszyć koszty jakiegoś obszaru funkcjonowania firmy jest jego usprawnienie, czyli zwiększenie wydajności. W przypadku logistyki umożliwia to skorzystanie z usługi, jaką jest doradztwo logistyczne. Decydując się na skorzystanie z tej opcji można w ogromnym stopniu zmniejszyć koszty logistyczne. Chociaż wiąże się to początkowo z wydatkiem w postaci wynagrodzenia dla firmy realizującej doradztwo logistyczne, to jest to inwestycja, która z całą pewnością zwróci się w przyszłości. Można ją początkowo wliczyć na poczet kosztów niematerialnych, czyli związanych z wynagrodzeniami i nakładami na poprawę kompetencji pracowników.
Profesjonalny konsulting logistyczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów pochodzących z różnych obszarów gospodarki. Zawdzięczamy to temu, że optymalizacja procesów logistycznych pozwala na osiągnięcie dużych oszczędności w tym zakresie. Usługi doradców logistycznych najczęściej obejmują takie działania jak wyceny do ofert logistycznych i wybór optymalnego wyposażenia magazynu i projektowanie infrastruktury magazynowej. Pozwala to firmom na wyraźne usprawnienie tych obszarów, a zatem także zmniejszenie generowanych przez nie kosztów.
red.