AktualnościCiekawostkiHistoriaKulturaNaukaPolskaŚwiatŚwiatWarszawa

Krajobraz, batalia i wieś w jednym. Historia Józefa Ryszkiewicza

Warszawa, Petersburg, Monachium, Kraków, Paryż… to tylko przykładowe miasta w których aktywnie działał malarz przełomu XIX i XX wieku – Józef Ryszkiewicz. Był twórcą obrazów o bogatej tematyce, które po dziś dzień wzbudzają zachwyt. Poznajmy zatem losy warszawskiego malarza.

 

Józef Ryszkiewicz przyszedł na świat 19 listopada 1856 roku w Warszawie. Naukę malarstwa rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Cypriana Lachnickiego i Wojciecha Gersona. W 1875 roku zdał egzamin do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, gdzie przez dwa lata studiował w pracowni malarza-batalisty Bogdana Willewaldego (autor między innymi: ,,Bitwy pod Grochowem. 1831, 25 lutego (13 lutego w Kalendarzu Juliańskim) z około 1850 roku). Uzupełniał studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Sandora Wagnera (autor między innymi: ,,Wyścigu rydwanów” z około 1882 roku). Malarskie rady czerpał od słynnego malarza spod Szczebrzeszyna – Józefa Brandta.

 

Józef Ryszkiewicz ,,Przed polowaniem”, obraz z 1912 roku. (źródło: desa.art)

W 1882 roku wrócił do Warszawy, gdzie zamieszkał na stałe. Już na polskiej ziemi działał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. To właśnie w Warszawie 15 maja 1888 roku urodził się syn artysty – Józef Ryszkiewicz. Na kartach historii zapisał się jako rotmistrz Wojska Polskiego o pseudonimie ,,Świrysz”. Ojciec nauczył przyszłego wojskowego malarskiego fachu – jego syn stał się autorem słynnego dzieła z około 1939 roku – ,,Józef Piłsudski jako siewca”.

Józef Ryszkiewicz ,,Na patrolu, obraz z 1891 roku. (źródło: onebid.pl)

Swoje obrazy wystawiał w warszawskiej Zachęcie (wspomniane wcześniej Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych – TZSP) oraz w latach 1897-1901 w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jakie Józef Ryszkiewicz tworzył obrazy? Artysta był autorem scen batalistycznych, historycznych i rodzajowych z życia polskiej wsi. Jego obraz „Śmierć markietanki” został odznaczony brązowym medalem na Powszechnej Wystawie w Paryżu w roku 1900.

Józef Ryszkiewicz ,,Łoś na mokradłach”, obraz z 1923 roku. (źródło: galeriazak.pl)

Józef Ryszkiewicz dożył niepodległej Polski. Artysta zmarł 26 maja 1925 roku w Warszawie – w swojej rodzinnej Warszawie.

 

Kacper Mizdal, pasjonat historii, autor popularnego w mediach społecznościowych cyklu ,,Historia z Kacprem”.

Facebook Comments