Kuria kwestionuje swoją odpowiedzialność za przestępstwa księdza pedofila

W Kaliszu zakończył proces cywilny o zadośćuczynienie braci Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków za ich wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie przez ks. Arkadiusza H. Adwokat kurii kwestionuje odpowiedzialność Kościoła za przestępstwa księży.

r e k l a m a

Sąd Okręgowy w Kaliszu stwierdził, że Kościół odpowiada finansowo za krzywdy wyrządzone przez księdza Arkadiusza H. Zasądzono odszkodowanie w wysokości 300 tys. złotych które ma wypłacić Kościół.

Kuria kaliska odmawia komentarza do wyroku do czasu otrzymania pisemnego uzasadnienia decyzji sądu.

Odszkodowanie mogło być dwukrotnie wyższe, ale Jakub Pankowiak tuż przed rozprawą wycofał swoje roszczenie.

Jest to drugie największe odszkodowanie dla ofiary od księdza pedofila po milionie złotych od zakonu Chrystusowców dla Katarzyny, którą molestował członek zakonu.

Odpowiedzialność Kościoła kwestionuje pełnomocnik diecezji kaliskiej adwokat Marek Markiewicz.

Nikt np. nie słyszał, żeby pozywano filharmonię w Poznaniu za dyrektora czy telewizję za muzyczny program. Skarb Państwa nie odpowiada za swoje przedsiębiorstwa, mimo że minister powołuje dyrektorów i kontroluje ich bardziej, niż biskup księży.-stwierdził adwokat.

Diecezja kaliska miała szanse zapłacić połowę zasądzonej kwoty. W ugodzie proponowano odszkodowanie w wysokości 150 tysięcy złotych. Kuria nie skorzystała jednak z tej szansy próbując uniknąć odpowiedzialności za przestępstwa swojego księdza.

Źródło:pp

fot. ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.