Lekarze bez winy? Nowy system dochodzenia odszkodowań za błędy lekarskie

Wielkopolska Izba Lekarska postuluje wprowadzenie w Polsce systemu „no fault”. Takie rozwiązanie stosowane w niektórych krajach zwalnia lekarzy z orzekania o ich winie przy dochodzeniu przez pacjentów i ich rodziny rekompensat za błędy lekarskie.

r e k l a m a

Liczba zgłaszanych spraw dotyczących błędów medycznych rośnie – w ub. roku wydawaliśmy ponad 460 opinii – natomiast liczba faktycznych błędów, potwierdzanych przypadków utrzymuje się na stałym poziomie około trzech procent – podkreślił w środę na konferencji prasowej prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dr n. med. Krzysztof Kordel, wieloletni medyk sądowy.

Jak tłumaczą lekarze z ORL w systemie chodzi o to, by rekompensować pacjentom lub ich rodzinom niepożądane zdarzenia medyczne, bez konieczności orzekania o winie lekarza.

Zaznaczmy, że system no fault nie wyklucza odpowiedzialności karnej, daje za to pacjentowi możliwość uzyskania szybkiego zadośćuczynienia bez konieczności pociągania konkretnych osób do odpowiedzialności cywilnej” – podkreślił prezes ORL WIL.

W Szwecji gdzie funkcjonuje ten system na drogę sądową decyduje się 6 proc. pacjentów.

Źródło: pap/pp

fot. ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *