CiekawostkiNauka

Jest lista zadań dla polskiego kosmonauty. Lot już w sierpniu 2024?

Sławosz Uznański ma szansę stać się drugim w historii polskim kosmonautą. 39-latek z Łodzi po pokonaniu kilkudziesięciu tysięcy kandydatów stał się rezerwowym kandydatem na lot w kosmos Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jego lot może nastąpić już w sierpniu 2024 roku.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wspólnie z ze swoją europejską odpowiedniczką (ESA) opracowała listę zadań na lot polskiego astronauty w kosmos. Przekazano, że, na liście zadań, jakie Uznański miałby wykonać na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są badania nad sztuczną inteligencją oraz nowymi tworzywami i lekami.

Najlepsze propozycje zakładające testowanie na stacji ISS technologii, układów modułów, systemów lub materiałów mogą być także wykorzystane w przyszłych misjach eksploracyjnych ESA lub NASA. Pokazuje to dojrzałość polskiego sektora kosmicznego, który w ciągu 10 lat udziału w programach ESA może swobodnie współpracować, a nawet konkurować w realizacji ambitnych misji kosmicznych” – zaznaczył prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA.

Astronauta i inżynier Sławosz Uznański jest doktorem elektroniki. Pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Urodził się w Łodzi 39 lat temu, ukończył Politechnikę Łódzką. Pierwsza okazja na lot Polaka w kosmos będzie już w sierpniu 2024 roku.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments