AktualnościCOVIDPolitykaPolska

Lockdown etap I? Od 1 grudnia nowe obostrzenia!

Od 1 grudnia rząd wprowadza pierwszy etap lockdown`u. Na terenie całego kraju obostrzenia dotyczyć będą handlu, gastronomii, kościołów, instytucji sportowych i wielu innych miejsc. Ograniczone zostaną także podróże.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń. Od 1 do 17 grudnia zmianie ulegną przepisy sanitarne związane z pandemią.

Pierwszą częścią rządowego planu jest ograniczenie przemieszczania się osób z terenów południowej Afryki.

Wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów, które są rekomendowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, to jest Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini i RPA. Osoby, które będą wracały z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny. Drugi element to zmiana zasad, które podróżują do Polski z krajów Non-Schengen. Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni. Do tej pory wynosiła 10 dni. Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR – powiedział minister.

Nowe przepisy dotyczą także ograniczeń jakie wystąpią w przestrzeni publicznej oraz obiektach gastronomicznych, sportowych, religijnych i kulturalnych.

Po pierwsze, wszystkie te obiekty, w których obowiązywał limit zapełnienia 75 proc. (nie mieszczą się w nim osoby zaszczepione), te limity zostaną zmniejszone do 50 proc. Dotyczy to gastronomii, hoteli, kultury. Druga część obostrzeń krajowych w ramach pakietu alertowego, to zgromadzenia i uroczystości. Obecnie obowiązują limity do 150 osób. To wesela, komunie i inne spotkania, również dyskoteki. Limit zmieniamy na 100 osób. Trzeci element to wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi. Obecnie limit to 500 osób, zmieniamy go do 250 osób. Ostatnia zmiana: do tej pory w siłowniach, klubach, centrach fitness, muzeach, tam, gdzie było liczone obłożenie na m2 i obowiązywał limit 1 osoba na 10 m2, podnosimy ten limit do 1 osoby na 15 m2 – oznajmił Adam Niedzielski.

Regulacje obowiązują od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie. Po nich nastąpi prawdopodobne zaostrzenie przepisów i może dojść do pełnego lockdown`u.

Mutacja „NU”. Morderczo skuteczna, odporna na leki i szczepionki!

Źródło: KPRM/PP

fot.arch.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *