CiekawostkiHistoria

Malarstwo po wileńsku. Historia Józefa Bałzukiewicza

Józef Bałzukiewicz był jednym z członków założycieli Wileńskiego Towarzystwa Artystycznego. Tworzył dzieła religijne, portretowe, pejzażowe oraz rodzajowe. Artysta był cenionym malarzem wileńskim.

Józef Bałzukiewicz przyszedł na świat 1 kwietnia 1867 roku w Wilnie. Urodził się w rodzinie miejscowego grawera Wincentego oraz Heleny z domu Uczpulewiczów. Był starszym bratem rzeźbiarza i profesora Uniwersytetu Stefana Batorego Bolesława i malarki Łucji. Józef początkowo uczył się w Wileńskiej Szkole Rysunkowej rosyjskiego malarza Iwana Trutniewa. W latach 1887-1893 roku studiował na petersburskiej Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesora Bogdana Willewaldego. Za swoje prace studenckie Józef Bałzukiewicz otrzymał kilka medali, w tym wielki medal srebrny w 1893 roku. W tym samym roku uzyskał tytuł ,,klassnyj chudożnik” III stopnia. Po ukończeniu studiów przez trzy lata pracował jako nauczyciel rysunku w Czerepowcu na terenie Imperium Rosyjskiego.
W 1897 roku Józef Bałzukiewicz powraca do swojego rodzinnego Wilna, po czym zaczyna wykładać w Szkole Rzemiosł Józefa Montwiłła. W 1912 roku zostaje dyrektorem placówki. Funkcję tę będzie pełnić do końca swojego życia. W późniejszym czasie założył własne wieczorne kursy rysunku. W 1908 roku byl jednym z założycieli Wileńskiego Towarzystwa Artystycznego.
Józef Bałzukiewicz ,,Kaplica św. Kazimierza w katedrze wileńskiej”, obraz z 1912 roku (źródło:wiki).
Józef Bałzukiewicz zmarł 11 lutego 1915 roku w Wilnie w wieku 47 lat. Został pochowany na cmentarzu Na Rossie w rodzinnym mieście. Pomnik na jego grobie wzniesiono w 1925 roku według projektu jego brata rzeźbiarza Bolesława. Artysta uprawiał malarstwo religijne, portretowe, pejzażowe oraz rodzajowe. Zajmował się także tematyką wiejską. Oprócz malarstwa olejnego posługiwał się akwarelą, pastelami oraz tuszem. Józef Bałzukiewicz zajmował się także konserwacją dzieł, między innymi obrazów Szymona Czechowicza w kościele św. Rafała w Wilnie. Najsłynniejszymi pracami artysty są: ,,Kaplica św. Kazimierza w katedrze wileńskiej” z 1912 roku, ,,Wnętrze Kaplicy Trzech Króli w kościele Bernardynów w Wilnie” z 1902 roku, ,,św. Maria Magdalena” z około 1912 roku oraz ,,Ostra Brama w Wilnie”, z 1913 roku.
Kacper Mizdal, pasjonat historii, autor popularnego w mediach społecznościowych cyklu ,,Historia z Kacprem”.
Facebook Comments