AktualnościSport

Małopolska z Krakowem będzie gospodarzem Europejskich Igrzysk Olimpijskich w 2023 roku.

Sportowcy będą rywalizować w 24 dyscyplinach sportowych. W Rzymie miało miejsce spotkanie w związku z organizacją przez miasto Kraków i Region Małopolska Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Polsce w 2023 roku.

W spotkaniu uczestniczyła delegacja z Polski, na czele z Jackiem Sasinem – Wicepremierem, Ministrem Aktywów Państwowych i pełnomocnikiem rządu RP ds. organizacji Igrzysk Europejskich w Polsce. W stolicy Włoch była obecna Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, która zaprezentowała polską propozycję programu sportowego.Według ustaleń, sportowe zmagania w ramach Igrzysk Europejskich 2023 odbędą się w kilku miastach Małopolski. Oprócz Krakowa także w Zakopanem, Tarnowie, Myślenicach i Krynicy.Istniejące już obiekty sportowe zostaną zmodernizowane

– To nie były łatwe negocjacje, ale udało nam się ustalić program sportowy, który pozwoli na zorganizowanie imprezy sportowej na najwyższym poziomie z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury – powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Tomasz Poręba, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, dodaje:

– “Obecna baza sportowa i zasoby zostaną w pełni wykorzystane, niektóre zostaną zmodernizowane. Nie ma konieczności budowy nowych. Niedawno pokazaliśmy władzom EOC obiekty Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krakowie, Stadion Miejski Wisły Kraków im. Henryka Reymana, Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego, Tauron Arenę Kraków oraz Centrum Kongresowe. Byli pod wrażeniem naszego potencjału i możliwości.”Większość wydatków ma zostać pokryta z budżetu państwa, na czym bez wątpienia skorzysta borykająca się z problemami finansowymi Wisła Kraków oraz stadion przy Reymonta. Nie tylko obiekty sportowe będą zmodernizowane, Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa wymienia również między innymi “porządną” – jak to określił – drogę z lotniska w Balicach do Krakowa.

Decyzję o przyznaniu Krakowowi i Małopolsce roli gospodarza III Igrzysk Europejskich podjęły 22 czerwca 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich.Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w 2015 roku w Baku, a druga w dniach 21-30 czerwca 2019 w Mińsku. W tej ostatniej udział wzięło 3660 sportowców z 50 krajów, którzy rywalizowali w 23 dyscyplinach.

Lista dyscyplin sportowych (wstępne):łucznictwo, pływanie synchroniczne, badminton, koszykówka 3×3, piłka ręczna plażowa, siatkówka plażowa, taniec sportowy – breaking, kajakarstwo (slalom, sprint), kolarstwo (MTB, szosowe), szermierka, gimnastyka, judo, karate, pięciobój nowoczesny, biegi górskie, rugby 7-osobowe, strzelectwo sportowe, skoki narciarskie na igelicie, wspinaczka sportowa, tenis stołowy, triathlon, piłka siatkowa, podnoszenie ciężarów, zapasy.

Inf. gov.pl

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *