MedycynaUroda i zdrowiezdrowie

Małpia ospa atakuje głównie homoseksualistów

W Europie potwierdzono lub podejrzewano ponad 100 przypadków zachorowań na małpią ospę. WHO zorganizowało na jej temat specjalna konferencję epidemiologów.

Komitet Światowej Organizacji Zdrowia, ogłosił najnowsze ustalenia na temat małpiej grypy która zaatakowała Europę.

„W Europie rozpoczyna się sezon letni, któremu towarzyszą masowe zgromadzenia, festiwale i imprezy, obawiam się, że transmisja małpiej ospy może przyspieszyć, ponieważ obecnie wykrywane przypadki dotyczą osób angażujących się w aktywność seksualną, a objawy (tej choroby) są dla wielu osób nieznane” – przekazał Hans Kluge z WHO w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej tej organizacji.

W ciągu ostatnich dni przypadki małpiej ospy zdiagnozowano w co najmniej ośmiu europejskich państwach – Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także w USA, Kanadzie i Australii.

Większość infekcji została wykryta wśród mężczyzn, którzy uprawiali seks z innymi mężczyznami.

Małpia ospa to choroba odzwierzęca, która naturalnie występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Jej rozprzestrzenianie się przypomina epidemię HIV/AIDS z końca XX wieku. Także odzwierzęce pochodzenie choroby przypomina źródło jakie legło u podstaw zakażeń HIV/AIDS wśród ludzi.

Źródła: pp/who

fot.ilust.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *