KsiązkiKultura

10 najchętniej czytanych książek świata. Musisz je znać

Lista 10 najchętniej czytanych książek na świecie wielu zaskakuje. Na pierwszym miejscu pozostaje jednak księga którą przetłumaczono już na 2000 języków i dialektów z całego świata.

r e k l a m a

Listę najchętniej czytanych książek na świecie, podobnie jak w ubiegłych latach otwiera „Biblia”. Święta księga chrześcijan pobiła już wszelkie rekordy w ilości nie tylko wydanych egzemplarzy ale i tłumaczeń.

Księga której rodowód sięga początków judaizmu oraz w części Nowego Testamentu, chrześcijaństwa wydana została już w około miliardzie egzemplarzy docierając do najdalszych zakątków ziemi.

Drugie miejsce na liście zajmuje „Koran”, święta księga islamu. Obecnie nakład tego dzieła jest sztucznie zawyżany przez liczne wydania sponsorowane przez szejków arabskich i trafiające tym samym do różnych zakątków świata.

Trzecie miejsce w rankingu najbardziej poczytnych dzieł zajmuje „Księga Mormona”. Jest to podstawa wiary wyznawców Mormonów czyli Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Podobnie jak „Koran” jest ona tłumaczona na liczne języki i rozpowszechniania w ramach misji Mormonów.

Na czwartym miejscu znalazła się książka „Dziennik Anny Frank”, zapiski żydowskiej dziewczyny która przeżyła Holokaust.

Kolejne miejsce to klasyczna powieść Kiplinga „Księga Dżungli”, „Władca pierścieni” Tolkiena, oraz „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling.

Ranking zamykają kolejne dzieła literatury współczesnej. Są to; na siódmym miejscu „Złodzieje książek” Markusa Zusaka, „Milczenie owiec” Thomasa Harrisa i na ostatnim dziesiątym miejscu „To” Stephena Kinga.

r e k l a m a

Ranking opracowano pod koniec 2022 roku biorąc pod uwagę sprzedaż oraz druk książek na całym świecie.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *