Najlepsze tricki na oszczędzanie
Oszczędzanie i oszczędności to hasło które dominuje w mediach i rozmowach Polaków. Nadchodząca zima i rosnące ceny to wyzwania wymagające poszukiwania nowych, sprawdzonych metod oszczędności.
Prąd
Oszczędności najlepiej zacząć od zmiany nawyków użytkowania urządzeń. Najprostszym sposobem oszczędności jest tu wyłączanie nieużywanych urządzeń.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że urządzenia w trybie „stand by” generują duże zużycie prądu, które w skali roku może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych.
Urządzenia którym warto się przyjrzeć to między innymi:
- modem internetowy
- dekoder TV
- ładowarki do urządzeń mobilnych
- konsole do gier
- telewizor
- ekspres do kawy
- kuchenka mikrofalowa
- zmywarka
Należy pamiętać, że sprzęty te nawet nieużywane bezpośrednio, pobierają energię elektryczną. Wiele z nich takie jak na przykład: ekspres do kawy, mogą generować bardzo duże rachunki z powodu ciągłej pracy związanej m.in. z podgrzewaniem kawy czy wody.
Warto także przejrzeć urządzenia oświetleniowe. Wymiana żarówek na energooszczędne oraz o mniejszej mocy może przynieść w skali roku nawet kilkaset złotych oszczędności!
Woda
Rachunki za wodę są często nawet ponad połową kosztów eksploatacyjnych gospodarstwa domowego. Jak oszczędzać wodę to pytanie kluczowe dla redukcji naszych rachunków.
Według badań gospodarstw domowych, woda używana jest w następujących proporcjach:
- WC: 35%
- Wanny i prysznice: 33%
- Pranie: 13%
- Zmywanie naczyń: 7%
- Ogrodnictwo: 4%
- Czyszczenie: 4%
- Żywność i napoje: 3%
Zrozumienie struktury zużycia wody to klucz do oszczędności. Podstawowymi krokami jakie prowadzą do zmniejszenia rachunków za wodę jest:
- zmiana wanny na prysznic
- używaj ekonomicznej głowicy prysznicowe
- spuszczanie mniejszej ilości wody w toalecie i montaż nowoczesnych spłuczek
- wybieranie urządzeń oszczędzających wodę – np. zmywarek
- wykorzystywanie deszczówki – zwłaszcza w pracach ogrodowych. Woda pitna to tylko 5 procent zapotrzebowania gospodarstwa domowego!
Gaz
Warto wiedzieć, że obniżenie temperatury termostatu tylko o 1 stopień daje oszczędność energii na poziomie 7%. Założenie swetra jest więc dobrą alternatywą, aby zapłacić mniej.
Prawidłowe ustawienie temperatury w domu to klucz do odpowiedzi na pytanie: jak oszczędzać gaz.
Ważnej jest tu szczególnie zwrócenie uwagi na rezygnację z ogrzewania gdy domowników nie ma w pomieszczeniu. Nowoczesne urządzenia dają także możliwość ustawienia różnych temperatur zależnie od pory dnia. W godzinach nocnych temperatura w domu może być o nawet 4 stopnie niższa. Także w godzinach nocnych można zrezygnować z ogrzewania nieużywanych pomieszczeń takich jak np. kuchnia.
Poza ogrzewaniem, źródłem zużycia gazu jest także kuchnia. Poza montażem nowoczesnego urządzenia kuchennego warto tu zwrócić uwagę na same garnki i naczynia.
- Używaj garnków lub patelni o takiej samej (lub większej) średnicy jak płyty grzewcze;
- Przykryj swoje garnki i patelnie: to pozwoli zaoszczędzić trzy razy więcej energii;
- Często czyścić palniki.
Aby zmaksymalizować rentowność, wybierz szybkowar, lub “szybkowar”: pozwoli Ci to zaoszczędzić od 40% do 70% energii!
Warto także zwrócić uwagę na rożne ceny dostawców gazu. Należy porównać ceny za kWh gazu oferowane przez takie firmy jak PGNiG, Energa, Enea, PGE czy Tauron.
Red.
fot. ilust.