AktualnościCOVIDMedycyna

Już jest! NeoCoV odzwierzęcy super COVID?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) monitoruje pojawianie się nowych wirusów, w tym koronawirusa NeoCoV. Ma on być nową mutacją odzwierzęcą która atakuje ludzi.

NeoCoV występuje już w Afryce Południowej. Badacze zbadali nową odmianę koronawirusa która rozwija się u zwierząt – głównie nietoperzy. Jak stwierdzono w naukowym opracowaniu opublikowanym w BioRxiv: wirus po kolejnych mutacjach może przejść na ludzi.

WHO – Światowa Organizacja Zdrowia monitoruje sytuację, przyznając, że aż 75 procent nowych wirusów atakuje populację ludzka po swoich mutacjach u zwierząt. Koronawirusy często występują u zwierząt, w tym u nietoperzy, które uznano za naturalny rezerwuar wielu z tych wirusów – stwierdziła WHO.

„To, czy wirus wykryty w badaniu stanowi zagrożenie dla ludzi, będzie wymagało dalszych analiz. WHO ściśle współpracuje z OIE (Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt), FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa), UNEP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska – red.) i innymi organizacjami, aby monitorować i reagować na zagrożenie ze strony wirusów odzwierzęcych” – dodała organizacja.

Także śmiertelność i zaraźliwość nowego wiarusa NeoCoV jest nadal badana.

Źródło: WHO/BioRxiv

fot.ilust.

Facebook Comments