Kolejna pułapka „Nowego Ładu”. Stracą samotne matki!

Rodzice samotnie wychowujący dziecko to w Polsce ponad pół miliona osób. Wielu z nich straci na wprowadzeniu „Nowego Ładu” z powodu likwidacji wspólnego rozliczania podatków z dziećmi.

Do naszej redakcji dociera wiele głosów zaniepokojonych rodziców samotnie wychowujących dzieci. Ta grupa społeczna to w Polsce około pół miliona osób wśród których 90 proc. to samotne matki.

Według nowych regulacji podatkowych tak zwanego „Nowego Ładu” została zniesiona możliwość rozliczania samotnych rodziców razem z dzieckiem. Dla wielu osób były to oszczędności kilku tysięcy złotych w skali roku.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas dzisiejszej (08.01.2022) konferencji prasowej tłumaczy likwidację wspólnego rozliczenia z dzieckiem uproszczeniem systemu podatkowego. Według niego zastąpienie możliwości rozliczania się samotnego rodzica wraz dzieckiem, ulgą w wysokości 1500 złotych jest korzystne dal ponad połowy samotnych rodziców.

Według wyliczeń ministerstwa, średnio samotni rodzice oszczędzali około 1300 złotych na wspólnym rozliczeniu z dzieckiem.

Niestety nowy system jest korzystny tylko dla połowy z pół miliona samotnych rodziców. Druga połowa wchodzi do grupy który traci na „Nowym Ładzie” i finansuje jego koszty.

Minister Patkowski zaznaczył, że zmiana podatkowa dla samotnych rodziców jest wprowadzona dla „ich dobra”

Źródło: kprm/pp

fot. arch.

Facebook Comments