Obowiązkowa służba wojskowa powraca? Jest deklaracja MON

Wojna na Ukrainie i rozbudowa polskich sił zbrojnych powodują pytania o powrót obowiązkowej, zasadniczej służby wojskowej. Do sprawy odnosi się Ministerstwo Obrony Narodowej.

r e k l a m a

Sytuacja geopolityczna zmieniła się diametralnie od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę. Ustawa o obronności i przyspieszenie modernizacji Wojska Polskiego spowodowały powrót do pytań o obowiązkową służbę wojskową w Polsce.

Wojsko Polskie według nowej ustawy ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy. Wobec braków kadrowych w obecnych jednostkach oraz niepełnych stanów osobowych w Wojskach Obrony Terytorialnej, wydaje się nierealny taki wzrost liczebności armii bez powszechnego poboru.

O sprawę powrotu zasadniczej służby wojskowej zapytaliśmy rzecznika MON. Ministerstwo dementuje informację o powrocie zasadniczej służby wojskowej.

Nieoficjalnie przyznaje się, że toczą się dyskusje w tej sprawie. Wobec wojny na Ukrainie taki pomysł może spotkać się z poparciem społecznym. Jednak koszty utrzymania tak dużej armii i szkolenia podstawowego mogą opóźnić działania modernizacyjne Wojska Polskiego.

Źródło: pp

fot. arch.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.