Od Nowego Sącza przez Dublany do Lwowa, czyli o profesorze Kazimierzu Miczyńskim
Kazimierz Miczyński był powszechnie znanym agronomem oraz gleboznawcą. Swoje życie związał z Akademią Rolniczą w Dublanach, gdzie działał aktywnie na rzecz wspomnianej uczelni. Przybliżmy sobie postać polskiego działacza akademickiego oraz społecznego.
Kazimierz Jan Miczyński urodził się 3 marca 1868 roku w Nowym Sączu na terenie Królestwa Galicji i Lodomerii (zabór austriacki). Przyszedł na świat jako syn komisarza powstańczego i więźnia stanu w 1863 roku Kazimierza Miczyńskiego.
Swoje życie związał z naukami przyrodniczymi. Ukończył Uniwersytet Lwowski, a następnie zdobywał wiedzę pod kierunkiem profesora Franciszka Czarnomskiego na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym czasie ze względu na złą sytuację materialną otrzymywał stypendium. Pozwoliło to Kazimierzowi Miczyńskiemu kontynuowanie studiów za granicą. Dalszą edukację pobierał na Uniwersytecie w Getyndze (w dzisiejszej Dolnej Saksonii).
Po powrocie zamieszkał we Lwowie, gdzie związał się zawodowo z Akademią Rolniczą w Dublanach. Na tej uczelni stworzył Zakład Hodowli Roślin. Dyrekcję wspomnianego Zakładu objął w 1900 roku. Kilka lat później, bo w 1911 roku zastąpił profesora Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego na stanowisku dyrektora uczelni. Funkcję tę pełnił przez trzy lata, do 1914 roku.
Profesor Kazimierz Miczyński na fotografii z XX wieku. (źródło: wiki)
Profesora Kazimierz Miczyński był aktywnym działaczem społecznym. Należał do Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego, gdzie od 10 czerwca 1909 roku do 20 czerwca 1914 roku zasiadał w jego komitecie.
Wybitny naukowiec zmarł 28 lipca 1918 roku we Lwowie, w wieku 50 lat. Jego zwłoki złożono na cmentarzu w Gołąbkowicach (obecnie Nowy Sącz). Za swoje wybitne zasługi na polu nauki i wychowania młodzieży w duchu patriotycznym, położone w latach 1905-1918 profesor Kazimierz Miczyński otrzymał pośmiertnie na mocy zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 11 listopada 1936 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Zarządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego o nadaniu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Wielkiej Wstęgi Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotego Krzyża Zasługi z dnia 11 listopada 1936 roku. (źródło: sejm.gov.pl)
Kacper Mizdal, pasjonat historii, autor popularnego w mediach społecznościowych cyklu ,,Historia z Kacprem”.