Pamięć o Nadberezyńcach
11 sierpnia 2023 roku w Kołobrzegu, przy ulicy VI Dywizji Piechoty odsłonięto niezwykle ważny monument na skalę całego kraju. Światu ukazano Pomnik Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD i Zagłady Nadberezyńców.
Wybudowanie pomnika za cel postawiło sobie Stowarzyszenie Budowy Pomnika Akcji Antypolskiej NKWD i Zagłady Nadberezyńców. Pomnik Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD i Zagłady Nadberezyńców został odsłonięty 11 sierpnia 2023 roku przy ulicy VI Dywizji Piechoty w Kołobrzegu, w rocznicę wydania przez dyktatora Związku Sowieckiego Józefa Stalina rozkazu przeprowadzenie Akcji Antypolskiej NKWD.
Pomnik Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD i Zagłady Nadberezyńców w Kołobrzegu. (źródło: Radio Szczecin)
Nadberezyńcy to byli Polacy zamieszkujący tereny położone nad rzeką Berezyną. Czując się i bedąc Polakami, nie godzili się na władzę Cesarstwa Rosyjskiego. Brali udział w powstaniu listopadowym i styczniowym. Wielu z nich pełniło służbę w I Korpusie Polskim pod dowództwem generała lejtnanta Józefa Dowbora-Muśnickiego. Zaznaczyć musimy fakt, iż bili się z siłami bolszewickimi w regularnych oddziałach Wojska Polskiego i w ugrupowaniach partyzanckich.
Traktat ryski z 18 marca 1921 roku przekreślił grubą linią marzenia wielu Polaków znad Berezyny. Pozostali oni na terenie czerwonego imperium. 11 sierpnia 1937 roku ówczesny komisarz ludowy NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz NKWD nr. 00485, rozpoczynający akcję wymierzoną w Polaków. W wyniku operacji polskiej NKWD zginęło strzałem w tył głowy co najmniej 111 091 Polaków, a 28 744 skazano na pobyt w łagrach. Wielu Nadberezyńców zniewolono, rozstrzelano oraz zesłano na Syberię i inne miejsca kaźni. Według rosyjskiego badacza Nikołaja Iwanowa Polaków zabijano 36 razy częściej niż innych obywateli Związku Sowieckiego.
Pierwsza strona kopii rozkazu nr. 00485 wydanego oddziału NKWD w Charkowie. (źródło: wiki)
Pomnik Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD i Zagłady Nadberezyńców jest miejscem wyjątkowym. To monument przypominający o zbrodniach sowieckiego reżimu. Obowiązkiem każdego z nas jest pamiętać o tych, którzy zginęli za bycie Polakami.
Kacper Mizdal, pasjonat historii, autor popularnego w mediach społecznościowych cyklu ,,Historia z Kacprem”.
Facebook Comments