Ciekawostki

Powstaje pierwszy w Polsce cmentarz w stylu amerykańskim. Groby bez ozdób i zniczy?!

Cmentarz komunalny w podolsztyńskich Dywitach ma być pierwszym w Polsce cmentarzem w stylu amerykańskim. Moda na pochówki poprzedzone kremacją powoduje, że pomysł ten rozważają także inni administratorzy cmentarzy w Polsce.

r e k l a m a

Cmentarz w stylu amerykańskim Polacy znają głównie z filmu „Kochaj albo rzuć” z trylogii „Sami Swoi”. Szok kulturowy jaki wywołał taki cmentarz u bohaterów filmu wciąż dotyczy wielu Polaków.

Moda na pochówki ciałopalne i odprowadzanie urny na cmentarz powoduje zmiany w sposobie pochówków. Kolumbaria są powoli zastępowane mini-grobami ziemnymi gdzie chowa się urnę. Tego typu zmiany powodują, że cmentarze zaczynają się zmieniać i tradycyjne groby z płytą i tablicą zastępowane są płaskimi nagrobkami z inskrypcją.

Władze cmentarzu w Dywitach pod Olsztynem postanowił wprowadzić systemowe rozwiązanie dostosowane do zmian w tradycji pogrzebowej. Groby na dywickim cmentarzu mają być jednolite. Zakazane będą ozdoby takie jak symbole religijne, wazony czy trwałe znicze.

Pochówki w urnie to już ponad 40 proc. wszystkich pochówków. Zmiany w wyglądzie cmentarzy są nieuniknione i podobną reformę rozważają władze innych cmentarzy komunalnych w Polsce.

Większej reformy nie planują zarządcy cmentarzy parafialnych. Mimo, że Kościół pozwala na pochówki poprzedzone kremacją, jednak preferowane są tam pochówki tradycyjne wraz z nagrobkiem zawierającym elementy religijne i ozdobne.

Źródło: PP

fot. ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Jeden komentarz do “Powstaje pierwszy w Polsce cmentarz w stylu amerykańskim. Groby bez ozdób i zniczy?!

  • Bardzo dobrze,tam wszyscy i tak jesteśmy równi ,nie wiem po co te cudowanie z pomnikami.super pomysł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *