PiS zmieni mapę Polski? Prezes Kaczyński o nowych województwach

Reforma administracyjna Polski wywołała liczne spory. Duże województwa zmarginalizowały wiele miast będących wcześniej centrami administracyjnymi. Problem szczególnie widoczny jest na północny kraju gdzie takie miasta jak Elbląg czy Koszalin stały się peryferiami nowych województw.

r e k l a m a

O zmianie mapy województw mówi się zwłaszcza w okolicach kampanii wyborczych. Prezydent Duda deklarował się w czasie swojej kampanii zajęcie się problemem nowego województwa środkowopomorskiego ze stolicą w Koszalinie. Sprawa ta nie zaistniała w działaniach legislacyjnych jednak wraca teraz do niej prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Podczas spotkania przedwyborczego w Koszalinie, Kaczyński odniósł się do kwestii powstania nowego województwa.

Strukturą efektywną w sensie takim, która odnosi się do obsługi obywateli, bo w gruncie rzeczy po to państwo jest, aby jako całość, jako wspólnotę narodową i indywidualnie obsługiwać. (…) To jest sprawa na kolejne kadencje z całą pewnością, ale my się nad tym zastanawiamy i z całą pewnością nie zapomnimy wtedy o środkowym Pomorzu i nie zapomnimy o Koszalinie, który jest naturalną stolicą tego regionu, który tak naprawdę istnieje – stwierdził prezes PiS.

Kolejna reforma mapy administracyjnej Polski mogłaby rozpocząć falę sporów. Wiele regionów które straciły swoją pozycję stolicy województw tęskni za czasami sprzed ostatniej reformy administracyjnej.

r e k l a m a

Przy obecnym systemie samorządowym, nowe województwa to także tysiące etatów urzędniczych oraz stanowisk w radach wszelakich szczebli. Koszt takiej reformy byłby kolosalny i musiałby pociągnąć za sobą reformę samorządów.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *