PolitykaPolska

Uwaga: pod osłoną wojny PiS wprowadza totalną inwigilację!

Organizacje pozarządowe i Rzecznik Praw Obywatelskich alarmują! Za pomocą rozporządzeń, rząd PiS planuje stworzyć ogromne bazy danych o obywatelach. Polski system kontroli społecznej oparty jest na totalitarnym modelu chińskim.

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Więcek alarmuje, że nowy projekt Prawa i Sprawiedliwości może w Polsce wprowadzić system totalnej kontroli społecznej.

r e k l a m a

Rząd planuje wprowadzić w życie plan stworzenia gigantycznej bazy danych o obywatelach. Nowy system ma być wprowadzony zwykłym rozporządzeniem co ograniczy kontrolę społeczną i polityczną nad projektem.

Zintegrowana baza analityczna ma połączyć informacje zbierane w rejestrach GUS, ZUS, NFZ, PESEL i ewidencji podatkowej.

Dzięki temu rząd będzie miał informację o każdym obywatelu obejmujące dane zdrowotne, zarobki, wydatki, prawa własności, miejsca pobytu w jednej gigantycznej bazie danych. W razie wycieku takich danych każdy Polski obywatel będzie podatny na dalsza inwigilację i ewentualne przestępstwa.

Prof. Marcin Wiące, Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia, że zapowiadany projekt przypomina chiński system kontroli społecznej.

Przetwarzanie przez organy państwa olbrzymich zestawów danych może kojarzyć się z systemem kontroli społecznej, który obecnie jest domeną Chińskiej Republiki Ludowej – pisze rzecznik.

Bezprecedensowy system inwigilacji i kontroli podważa system zaufania społecznego i praw obywatelskich. Organizacje pozarządowe alarmują, że nowy system może być niezgodny z przepisami RODO i może być groźny dla obywateli w razie przejęcia lub wrogiego wykorzystania zgromadzonych danych.

Źródło: n.czas/pp

fot.ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *