PolitykaPolska

PiS traci poparcie. KPO i inflacja dobija koalicję rządzącą? [SONDAŻ]

Według najnowszego sondażu Wirtualnej Polski, PiS i Zjednoczona Prawica tracą przewagę nad opozycją. Według wyników sondażu, Prawo i Sprawiedliwość nie ma szans na utworzenie samodzielnego rządu na kolejną kadencję.

Wojna na Ukrainie zjednoczyła wyborców wokół obozu rządzącego. Sondaże dawały PiS duża przewagę nad ugrupowaniami opozycji.

r e k l a m a

Ostanie badania preferencji wyborców wskazują na trwałe odwrócenie trendów. Inflacja, spory w obozie rządzącym o KPO oraz rosnące koszty życia zniechęciły wielu wyborców do wspierania dalszych rządów PiS i Zjednoczonej Prawicy.

W najnowszych badaniach przeprowadzonych na zlecenie WP, Prawo i Sprawiedliwość nadal prowadzi w sondażach. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego spadło jednak do 32,3 procent. Koalicja Obywatelska umacnia się na drugim miejscu zbliżając się swoim wynikiem do PiS. Na partię Donalda Tuska głosować zamierza 27 procent wyborców.

Na trzecim miejscu w sondażu znalazło się ugrupowanie Szymona Hołowni z poparciem 9,3 procent.

Taki rozkład głosów pozwoliłby przejąć opozycji władzę. PiS natomiast traci szansę na samodzielne rządy.

Na dalszych miejscach w sondażu znalazła się Lewica z poparciem 8 procent badanych i Konfederacja, na którą głos oddałoby 6,9 procent respondentów. W Sejmie znalazłoby się także PSL z wynikiem 5,9 procent poparcia.

Przy takim rozkładzie głosów PiS miałby w Sejmie 190 mandatów a Koalicja Obywatelska 155. Polska 2050 mogłaby liczyć na 40 miejsc, Lewica – 32, Konfederacja – 24 a PSL na 18 sejmowych foteli.

Źródło: WP/pp

fot:ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *