Finanse & bussinesPolitykaPolska

Podwyżki cen alkoholu i papierosów zatwierdzone! Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada podniesienie stawek akcyzy m.in. na alkohol, papierosy i tytoń. Stawki akcyzy mają rosnąć także w kolejnych latach.

Celem ustawy ma być poprawa zdrowia Polaków. Ogromne dochody budżetowe wynikające ze zmian mają być „skutkiem ubocznym” regulacji które spowodują kolejny wzrost cen i inflacji.

Celem ustawy jest ograniczanie dostępności cenowej napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych i ich substytutów oraz zniwelowanie skutków inflacji, jaka w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2022 roku stawki akcyzy na alkohol w tym piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc.

Podniesiona będzie także stawka akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie takie jak e-papierosy itp. Akcyza na takie produkty zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

Źródło:KP

fot. ilust.

Facebook Comments