PolitykaPolskaUkraina

Polacy pokochali język ukraiński? Dwujęzyczność szansą dla Polski?

W Polsce liczba osób uczących się języka ukraińskiego wzrosła od 2022 roku o 1615 procent. Według „Gazety Wyborczej” i ekspertów współpracujących z organizacjami Ukraińców, w Polsce potrzebna jest dwujęzyczność zamiast asymilacji migrantów z Ukrainy.

Masowy napływ Ukraińców do Polski w 2022 roku spowodował pojawienie się w przestrzeni publicznej nad Wisłą języka Ukraińskiego. Ogłoszenia, szyldy, plakaty, a nawet rządowe strony internetowe zyskały odnośniki ukraińskie i podstrony w języku ukraińskim.

Upowszechnienie się języka ukraińskiego w Polsce spowodowała brak asymilacji ludności napływowej oraz brak potrzeby nauki języka polskiego wśród Ukraińców.

Według mediów liberlanych i lewicowych, zamisat wspierania asymilacji Ukraińców, Polacy powinni uczyć się języka ukraińskiego i robią to bardzo chętnie.

Chcę przynajmniej zrozumieć, co mówią Ukraińcy. Podoba mi się, gdy ludzie mówią w swoim własnym języku i wszyscy się rozumieją. Ogólnie rzecz biorąc, chcę, żeby było więcej dwujęzyczności, żeby w polsko – ukraińskich relacjach nie było jednostronności, bo taka jednostronność to utrata wielu możliwości, jakie daje interakcja z drugim człowiekiem, z inną kulturą” – podkreśla Marta Wiśniewska – neurobiolog i profesor Uniwersytetu Warszawskiego w komentarzach dla związanego z Ukraińcami portalu „Nasz Wybir”.

Podobne tezy prezentują dziennikarze GW, przedstawiające entuzjastyczne wypowiedzi na temat dobrodziejstwa nauki języka migrantów ze wschodu.

Sami Ukraińcy tworzący w Polsce zamknięte społeczności nie wykazują zainteresowania nauką języka polskiego. W miejscach pracy i zamieszkania tworzą swoje grupy nie wykazując potrzeby i chęci asymilacji z polską kulturą i językiem.

Źródło; nw/gg/pp

fot. ilust.

Facebook Comments