112AktualnościTurystyka

Policjanci na nartach, chronią i pomagają w Karpaczu

Na stacji narciarskiej w Karpaczu pojawili się już coraz tłoczniej miłośnicy białego szaleństwa, a wraz z nimi policyjne patrole narciarskie. Funkcjonariusze przygotowali dla najmłodszych pogadanki na temat bezpieczeństwa na stokach. Policyjne patrole narciarskie czuwają nad bezpieczeństwem wielbicieli zimowego szaleństwa na stokach.

Jeleniogórscy policjanci w sobotę prowadzili działania edukacyjno-prewencyjne dla najmłodszych na stokach w Karpaczu. Funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczne stoki” edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu i bezpiecznych zachowań na stoku. Szczególną uwagę zwrócili na konieczność jazdy na nartach i snowboardzie w kasku.

r e k l a m a

Policyjne patrole narciarskie wzorem lat ubiegłych pełnią służbę na stokach głównie w weekendy, w okresach świątecznych, gdy jest większy ruchu turystyczny, natomiast w ferie pojawią się na stokach również w dni powszednie.

Policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące się, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładać mandaty karne.

Przypominam, że w przypadku osób nietrzeźwych, które spowodują wypadek na stoku, zarówno chodzi tu o sprawców, jak i pokrzywdzonych, to towarzystwo ubezpieczeniowe z tego tytułu może odmówić wypłaty odszkodowania. Ponadto dzieci i młodzież do lat 15 mają obowiązek jazdy na stokach narciarskich w kaskach. W przypadku lekceważenia tego obowiązku funkcjonariusze będą karać mandatem rodziców czy opiekunów, a w przypadku odmowy przyjęcia będą kierować wnioski o ukaranie do sądu. Należy pamiętać jednak o tym, że nie chodzi tu o kary, ale o to, że kask ma chronić życie i zdrowie.

Policjanci nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy. Co roku funkcjonariusze, którzy pełnią służbę w patolach narciarskich uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna umiejętność ponieważ często jako pierwsi muszą zareagować na sytuację zastaną na stoku.

źródło: policja.pl

fot. tamże/ilust.

Facebook Comments