W Polsce powstanie najgłębsza dziura na świecie. Ma mieć 7 km głębokości!

Ruszyły pierwsze prace ziemne na terenie gdzie ma powstać najgłębszy odwiert na świecie. W gminie Szaflary ma powstać dziura o głębokości 7 kilometrów. Jej koszt to 120 milionów złotych!

r e k l a m a

Na terenie wsi Bańskiej Niżne w gminie Szaflary powstanie najgłębszy odwiert na świecie. Ma mieć 7 kilometrów głębokości a jego koszt to ponad 120 milionów złotych.

Władze gminy Szaflary podały, że realizowane są obecnie prace przygotowawcze, a wiercenia wraz z budową wieży wiertniczej ruszą na przełomie grudnia i stycznia.

Prace nad samym odwiertem mają trwać około 20 miesięcy. Celem tej inwestycji jest rozpoznanie ujęć wód geotermalnych. Specjaliści szacują, że woda w ujęciu będzie miała około 100 stopni Celsjusza.

Przygotowano także plan awaryjny gdyby odwiert przyniósł niezadowalające wyniki. W takim przypadku planowane jest pozyskanie wód z głębokości 3750 metrów oraz 4650 m.

Na terenie Polski udokumentowanych jest łącznie 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. Ujęcia takich wód mogą mieć duże znaczenie gospodarcze do pozyskiwania energii z wnętrza Ziemi.

Źródło: PP

fot. ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *