CiekawostkiMotoryzacjaPolskaPrawo

Polscy kierowcy zapełnią więzienia? Eksperci alarmują!

Nowy taryfikator mandatów skazał wielu kierowców na długi i problemy finansowe. Kolejnym etapem zmian na polskich drogach będzie szybsza utrata prawa jazdy przez kierujących…

r e k l a m a

17 września – w symboliczny dzień w polskiej historii wejdzie w życie reforma która może zrewolucjonizować polskie drogi. Limit punktów karnych zostanie podwyższony co spowoduje utratę prawa jazdy przez tysiące kierowców którzy mają już punkty karne na swoim koncie.

Obecnie maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie wynosi 10. Od września zwiększy się ona do 15 punktów. To jednak nie koniec zmian. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, aż 15 punktów karnych otrzymamy w przypadku najbardziej niebezpiecznych zachowań takich jak:

  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście.

  • Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.

  • Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

  • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem.

  • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

  • Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu: na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

r e k l a m a

Od września będą także inne zasady przydzielania punktów karnych za przekroczenia prędkości. Za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h kierujący otrzyma maksymalną liczbę punktów czyli 15. Obecnie jest to 10 punktów.

Najbardziej bolesna zmiana będzie dotyczyła likwidacji kursów pozwalających zmniejszyć liczbę punktów karnych. Zamiast tego zdobyte punktu będą anulowane po 2 latach od wykroczenia.

Tego typu zmiany według ekspertów doprowadzą do utraty prawa jazdy przez nawet kilkadziesiąt tysięcy kierowców.

Kolejna konsekwencją tak szybkich zmian w prawie drogowym będzie zapełnienie więzień. Będą tam trafiać kierowcy którzy nie są w stanie spłacić horrendalnych mandatów oraz ci którzy stracą prawo jazdy i mimo to będą wsiadać za kierownicę.

Źródło: pp

fot.ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *