PolitykaPolska

To już pewne! Polska szykuję się do wojny. Skrócone szkolenie i ćwiczenia rezerwy

Skrócenie o 50 dni szkolenia na żołnierza zawodowego, a o 60 dni na żołnierza rezerw oraz uproszczenie procesu rekrutacji, to czynniki które mają szybko uzupełnić stany osobowe w Wojsku Polskim. Wznowione mają być także masowe szkolenia rezerwistów.

Porażka programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”, który jest realizowany od 2017 r., powoduje jego reformę. Nowa sytuacja geostrategiczna wymaga szybkich kroków które mają uzupełnić stany kadrowe w Wojsku Polskim.

Kluczową zmianą jest przyspieszenie i skrócenie szkolenia wojskowego tak poborowych jak i rezerwistów.

r e k l a m a

W przypadku żołnierza zawodowego od złożenia wniosku i wypełnienia formalności do złożenia przysięgi ma upłynąć 140 dni. Do tej pory takie szkolenie trwało 190 dni. W przypadku szkolenia podstawowego na żołnierza rezerw zakoszarowanie ma trwać 30 dni, a nie jak przedtem 90.

Przywrócone mają być także szkolenia podoficerskie dla studentów. Na uczelniach mają odbywać się zajęcia podzielone na szkolenie teoretyczne, trwające 30 godzin, oraz kilkanaście kursów zamieszczonych na platformie e-learningowej. Część praktyczna odbywać się podczas wakacji akademickich w dwóch turach po 6 tygodni.

r e k l a m a

Nowe zasady rekrutacji i szkoleń są bezpośrednią odpowiedzią na rosnące zagrożenie polskich granic.

“Niepokoi nas coraz większa obecność wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, na Białorusi, wzdłuż granicy rosyjsko-białoruskiej oraz w Obwodzie Kaliningradzkim. To kolejny instrument, który może być użyty do bezpośredniego ataku” – napisał w mediach społecznościowych premier Morawiecki.

Docelowo liczebność polskiej armii ma wzrosnąć do pół miliona. Obecnie osiągnięto około 20 proc. tego stanu.

Źródło: pp

fot. ilust.

r e k l a m a

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *